Turunçgillerde Gübreleme

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 22 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Turunçgillerde Gübreleme
  Turunçgillerde gübreleme çok önemli bir konu olup tekniğine uygun yapılmadığı takdirde verimde kayıplar ve ağaçların gelişmesinde gerilemeler meydana gelir. Tekniğine göre gübreleme için yaprak ve toprak örnekleri Eylül ortasından Kasım başına kadar olan dönemde mutlaka uzman elemanlarca alınmalı ve analizi yapılmalıdır.

  Turunçgillerin gübrelenmesi ile ilgili yaprak ve toprak analizleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı araştırma enstitülerinde yaptırılabilmekte ve gübreleme tavsiyeleri buralardan kısa sürelerde alınabilmektedir.

  Genelde en fazla miktarda gübre limonlara, en az mandalinalara orta derecede portakal ve altın toplara verilir.

  Gübreleme de ilk uygulama Kasım Aralık aylarında yapılır. Bu devrede fosforlu ve potaslı gübrelerle çiftlik gübresi ağacın taç hizasına açılacak 15-20 cm derinlik ve genişlikteki çukr ve bant içine verilir. Üzeri kapatılıp bahçe sulanır.

  Azotlu gübrelerin ilk uygulaması ise çiçeklenme devresinden önce yani tomurcuklanma dönemindedir. Bu dönem genellikle Ocak sonu Şubat başına rastlar. Azotlu gübre ağaçların taç çevresine serpilerek verilir. İkinci uygulama ise Mayıs ayı ortalarında Haziran ayının ilk haftasına kadar olan devrede sulama suyuyla birlikte yapılır.

  Makro elementler denilen bu maddeler yanında turunçgil ağaçlarına daha az miktarlarda gerekli olan maddelerde bulunmaktadır. Mikro elementler denilen bu maddelerin başında demir çinko ve mangan gelmektedir. Uygun ve yeterli bir gübreleme için bu maddelerin eksiklikleri de giderilmelidir.

  Demir noksanlığı topraktan, çinko ve mangan noksanlıkları ise yapraktan uygulanmak suretiyle giderilir. Uygulamalar analiz sonuçlarına göre yapılmalı ve ayrıntılı bilgi için uzman ve resmi kuruluşlara başvurulmalıdır. Gerek gübre miktarlarında gerekse veriliş şekil ve zamanlarında uzmanların tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır. Aksi halde beklene faydaları elde etmek mümkün olmayacaktır.

  Turunçgillerde bitki gelişmesini düzenleyiciler yani hormonlar genellikle meyve tutumunun artırılması amacıyla kullanılır. Bununla birlikte bazı çekirdeksiz çeşitlerde Haziran dökümü ve hasat önü dökümlerinin azaltılması için de bu hormonlar kullanılabilir. Hormon kullanımında çok dikkatli davranılmalıdır. Etkili madde verilecek miktar ve uygulama zamanı çok iyi seçilmelidir. Bunu için resmi kuruluşlardaki uzmanlara başvurulmalıdır.turkeyarena.net Aksi halde beklenilen sonuç elde edilemeyeceği gibi tam tersi de elde edilebilir. Uygulamalarda beklenilen faydaları sağlamak için ruhsat almış maddeler kullanılmalıdır. Ruhsatı olmayan maddelerin kullanımı hem beklenen faydanın ortaya çıkmamasına neden olur hemde insan ve çevre sağlığı yönünden zararlar meydana getirebilir.
   


Sayfayı Paylaş