Turunçgiller en çok nerede yetişir?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 4 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Turunçgiller hakkında bilgi verebilirmisiniz, turunçgiller en çok nerede yetişir? Yardımınız için şimdiden teşekkürler...
   


 2. Balako Well-Known Member

  Turunçgiller hangi toprakları severler?

  Turunçgiller, gevşek yapılı, verimli, orta derinlikte, süzek topraklarda daha iyi yetişir. Turunçgil ağaçlarının kökleri yüzlektir ve çoğunlukla toprağın 60 - 65 santimetre derinliğine kadar yayılırlar. Dolayısıyla turunçgilleri derin olmayan topraklarda yetiştirmek mümkünse de, sulama ve gübreleme gibi uygulamaların tam zamanında ve gereği gibi yapılmasına özen göstermek gerekir. Suyun çok güç sızdığı ağır ve yapışkan çok killi topraklar sulama, gübreleme gereksinimini arttırır. Üst toprağı gevşek, süzek ve kolay işlenebilir yapıda, alt toprağıda suyu tutacak derecede killi olan ve taban suyu yüksekliği metrenin altında kalan yerler turunçgil yetiştiriciliğine çok elverişlidir.

  Yetiştiği Yerler

  Vatanı Çin ve Hindistan olan, fakat bugün hemen hemen ılıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen, yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan küçük ağaçlar. Yaprakları tam, yumurtamımsı, parlak ve derimsidir. Çanak ve taç yaprakları beş parçalıdır. Taç yaprakları etli, beyaz veya pembe olup, hoş kokuludur. Meyve sarı ve turuncu renkli, çok gözlü ve etlidir.

  Türkiye'de güney ve güneybatı Anadolu ile kuzeydoğu Akdeniz bölgeleri.
   

Sayfayı Paylaş