Turp ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Turp ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Raphanus, Radish, Radis

  Turp (Radish): Turpgiller familyasından; yaprakları karşılıklı, çiçekleri beyaz, sarı veya mor renkte ve salkım durumunda bir bitkidir. Meyvesi acımsı ve etlidir. Beyazturp, kırmızıturp, karaturp, yabanturbu, bayırturbu gibi türleri vardır. Folik asit, C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir minerali içerir. Ayrıca, B1, B2 vitaminleri ile çeşitli mineraller içerir. Kara turp etki bakımından turp çeşitleri arasında en yararlısıdır.

  Turpun Faydaları: Uyarıcıdır. İştah açar. İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Öksürüğü keser. Sarılıkta faydalıdır. Gaz söktürücüdür. Mikrop öldürücüdür. Vücudu kuvvetlendirir. Dişetlerini kuvvetlendirir. Şeker hastalarına faydalıdır. Turp cilt bakımı için yararlıdır. Cilde tazelik, saçlara ise parlaklık verir. Karaciğeri kuvvetlendirir ve şişliğini indirir. Sivilce ve egzamayı geçirmeye yardımcı olur. Mide ve bağırsağı çalıştırır, bağırsakları dezenfekte eder. Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.turkeyarena.net Romatizma, siyatik, lumbagoda faydalıdır. Böbrek kumlarını ve safra taşlarını dökmeye yardımcı olur. Yatmadan önce bir bardak turp suyu içilirse, rahat bir uyku sağlar. Karaciğere çok faydalı bir besin olan turp tam bir karaciğer dostudur. Kalp ve damar sağlığına faydalı olmasının yanında kansere karşı da koruyucu etkilere sahiptir.

  Uyarı: Mide sorunu olanlarda midede yanma ve gaza neden olabileceği için mide proplemleri olanların fazla miktarda tüketmemeleri gerekir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Turp Nasıl Kullanılır? Turpun kökü ve yaprağı daha çok salatası yapılarak kullanılır. Tıbbi açıdan ise; Kırmızı turp vücuda kuvvet verir ve balgam söktürür. Siyah turp böbreklere daha faydalıdır. Tam bir karaciğer dostu olan turp suyu, damar sertliği ve uykusuzluğa da iyi gelir. Bal ve sirke şerbeti ile karıştırılıp gargara yapılırsa nefes darlığına iyi gelir.
  [​IMG]
   
 3. RüzGaR Super Moderator

  Öksürük için turpu nasıl kullanmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz
   
 4. Misafir Guest

  iyi akşamlar size bişey sormak istiyorum beyaz turp böbrek taşı düşürüyormuş ama genede bilmiyorum eğer öyleyse nasıl kullanmamız gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim
   
 5. ot-gu Genel Sorumlu

  inatçı, geçmeyen öksürükler için bal-turp kürü öneriliyor.

  Bal-turp kürünü 2 şekilde hazırlayabilirsiniz.

  1. Uygulama:
  Bir adet turpu rendeleyin (siyah veya kırmızı turp olabilir). Hakiki bal ile karıştırdıktan sonra bir tülbentin içerisine koyun. Sonra tülbenti yüksek bir yere asarak altına bir tas koyun. On-oniki saat kadar balın süzülmesi için bekletin. Süzdüğünüz bal -turp suyu karışımını büyük-küçük, yaş sınırı olmadan herkes içebilir.

  2. Uygulama:
  Bir turpun alt kısmını keserek içini biraz oyduktan sonra uzun sap kısmını da kesin. Turpun oyulan kısmı yukarı gelecek şekilde bir su bardağının üstüne yerleştirin. Turpun oyduğunuz kısmına bal doldurun ve On-oniki saat kadar balın süzülmesi için bekletin.

  Elde edilen turptan süzülmüş balı anne sütü emen bebekler de, yetişkinler de dahil olmak üzere herkes içebilir.
   
 6. EmRe Well-Known Member

  Alıntıdır
  Küçük bir mandalina büyüklüğündeki siyah turbun üstünden kapak olacak şekilde kesilir. Altıda düz durması için kesilip düzeltilir. Kabak oyacağı ile içi oyularak boşaltılır.Kabuğunu soymuyoruz sadece iyice yıkıyoruz. Küçük bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla dolduruyoruz. 8-10 saat sonra balın etkisiyle turbun suyu dışarıya doğru koyduğumuz kasenin içine akıyor. İşte bu suyu çocuğunuza sabah, öğle akşam birer tatlı kaşığı içiriyoruz. İçimi balla karırık bir tat olduğundan fena sayılmaz hatta alışabilir bile Cihan gibi. Yalnız aşağı yukarı 12 saatte bir içine yine birmiktar bal daha ilave ediyoruz ki suyu iyice çıksın. Kasedeki suyu kkaşık kaşık içiriyoruz aktıkça. 3-4 gün sonra eğer öksürük geçmezse ikinci bir turp hazırlayabilirsiniz. Çünkü ilki suyunu kaybettiğinden buruşuyor ve salgısı azalıyor. Allahtan oğlumun öksürüğü iki günde geçti. Çok fazla balgam söktürdü siyah turp.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş