Turna Balığı Yakalama Teknikleri

Konusu 'Balıkçılık' forumundadır ve ot-gu tarafından 19 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Turna Balık Yakalama Tutma Teknikleri, Ustasından Her Yönüyle Turna Avı

  Turna yada ülkemizdeki bir kısım yöredeki diğer bir adıyla "dişli balık" avı oldukça heyecanlı ve zevklidir. Yurdumuzda mevcut bir çok göl ve derede yaşayan turna balığı yapısında ki kabadayılık itibari ile yırtıcı bir balıktır. Su içinde ve dışında yutabileceği her türlü canlıya saldırma ve avlama güdüsüne sahiptir. Menüsünde kendisinin yarısı büyüklüğünde ki su canlılarından tutunda su kuşları dahi vardır. Turna dişli bir balıktır ancak avını parçalayarak yemez.

  Bulunduğu suya göre yüzgeç renkleri farklı olabilir. Çamurlu dip yüzeyinde yaşayan turnaların yüzgeçleri portakal renklidir. Benim bildiğim kadarıyla yurdumuzda 3 tür turna mevcuttur. Çok fazla mücadele etmiyor gibi görünen turna balığı aslında doğru olta seçimi ile sizlere çok zevkli vakit geçirtebilir. Ayrıca yapılan av ister karadan ister kıyıdan olsun turna balığını yakalamak azda olsa ustalık ister.

  Turna balığı pek çok bölgede yaklaşık olarak aynı mevsim zamanlarında av vermeye başlar. Bu zaman dilimi av yasağı bitiminden 1 ay kadar sonrasıdır.

  Yem Seçimi: Turna hem yapay hem de canlı yem ile çok rahat avlanılabilir. Ancak en çok kullanılan teknik sahte balıklar ile yapılandır.Canlı balık bırakması ise daha çok kıyıdan uygulanan bir tekniktir. Ayrıca ölü yem ile de avı yapılabilir. Sahte yemlerin bir çok çeşidi olsa da benim tavsiyem DRUM markası ile satılan aşağıda ki resimde bulunan sahte balıktır. Ayrıca derinliğe göre kaşıkta kullanabilir ve av şansınızı arttırabilirsiniz.

  Bunun dışında yöre ve mevsime göre değişen silikon sahtelerde avcılık için idealdir. Bunların içerisinden de özellikle turna veya kayabalığı görünümlü olanları tercih edebilirsiniz. Renk konusu biraz karışık olduğu için gittiğiniz göl ya da dereye yakın bir balık malzemesi satıcısına hangi tür malzeme ile balığın daha verimli olacağı konusunda fikir almanızı tavsiye ederim.

  Yer Seçimi: Yer seçimi yaparken turnanın davranışlarından bir kısmını bilmek gerekir. Turna güneşin yüksek olduğu saatlerde gölgede bekler. Ancak bu arada önüne gelen fırsatları da kaçırmayacaktır. Zaten bilinenin aksine turna avını normalde predatör balıkların yaptığı gibi takip ederek avlamaz. Avlayacağı canlıyı uzak mesafeden gözüne kestirir ve silah nişanlarcasına pozisyonunu alır. Gerisi sadece avının menzil mesafesi içerisine girmesi ile alakalıdır.

  Ayrıca turna bulunduğu alanın çok uzaklarına doğru yolculuk yapmaz. turkeyarena Bilinen gerçek turnaların günde en fazla 250 metre yol kat ettiğini göstermektedir. Av popülasyonunun güçlü olduğu bir gölet ya da gölde av şansınız çok olacağını unutmayın. Fakat ne yazık ki ülkemizde ki bilinçsiz avlanma iç suları da içinden çıkılamaz bir hale sokmuştur.

  Gölde yaşayan bir balık olup 1 metre ile 20 kilogram arasında değişen ölçülere sahip olup canlı veya ölü yem ile yakalanacağı gibi rap ala ve kaşık ile de kamış kullanılarak yakalanabilir. Orta boy tatlı su balığı alınır ve üçlü iğne anüs kısmına kuyruğa bitişik takılıp oltanın devamında bulunan ağız iğnesi de ağza kilitlenir, yalnız bu işlemi yaparken ölü balığın ağız içine ağırlık koymak dibe iniş anında balığa canlı havası verir. Diğer bir olta çeşidi de misina anüsten geçirilip ağız kısmından dışarı çıkarılır ve çekilen misinanın anüs kısmında bulunan tek iğne ölü balığa anüse yakın zabdedilir. Canlı yem kullanma şansınız var ise üçlü iğnemizi balığın yüzgeç üstüne iki kancası takılıp kuyruk kısmına kadar gerilen misina sicim ile balığın gövdesine bağlanır canlı olan balık düz bir şekilde yüzer ve turna yakalamanız daha garanti olur. Ölü yemde ise unutulmaması gereken atıp çekme yöntemidir.

  İster tekneden ister kıyıdan olsun, turnanın bulanabileceği iki çok önemli bölge vardır:
  1- Sazlık alanlar
  2- Taşlık alanlar

  Bu alanların özellikle seçilmesinin sebebi henüz yavru olan av balıklarının bu bölgelerde toplanıyor olmasıdır. Ayrıca akşam saatlerinde avlanırken balıkların zıplama seslerini duyarsanız bu turnanın ziyafete başladığı anl***** gelmektedir.

  Olta ve Yemin Hazırlanması: Turnayı canlı yem ile tutmak istiyorsanız klasik 0,30 misina ile hazırlanmış şamandıralı bir takımın ucuna 2-3 numara 3lü bir iğne takmanız yeterlidir. Takacağınız yem balığının canlı olması çok önemlidir. Bu balığın sadece sırt yüzgecinden geçireceğiniz iğne sayesinde hem balığın yaşamasını sağlamış olacaksınız hem de yem balığınız rahatça yüzebilecek.Ölü yem (Uskumru eti) ülkemizde pek uygulanmadığı için ve kışın kullanıldığı için anlatma gereği duymuyorum.

  Sahtelerin kullanımında ise yem seçimi konusunu dikkate almanızda fayda var. Ama bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Balığın kondüsyonu o anki hava durumu ile çok orantılıdır. Örneğin soğuk ve yağışlı bir hava balığın dibe çekilmesine neden olacaktır. Yağmur olmasa dahi ortada bir serinlik mevcutsa kullanacağınız sahte balığın 1,5 kulaç önüne ufak bir kurşun takmalısınız.

  İpucu:
  • Tekneden ya da kıyıda kullanacağınız oltanın uzunluğu 3 metreyi geçmiyorsa ve buna uygun bir makaranız varsa bu durumda turna avı gerçekten zevklidir.
  • 5 kg turna balığı bile kalın misinalar sayesinde hiç zorlanmadan çekilebilir. Ancak işin zevk kısmı bu anda kaybolacağından büyük balık yakalamak dışında bir anlam taşımayacaktır.
  • Turna avını ayağına bekler, o yüzden her an tetikte ve dikkatli şekilde oltanızı kullanmalısınız.
  • Turnanın kesici dişleri yoktur, hatta dişleri için parçalayıcı bile denemez. İlla ki bir yakıştırma yapmak gerekiyorsa tuzağı andırdığını düşünebilirsiniz. O nedenden dolayı turnanın misina kestiği düşüncesi hatalıdır.
   


Sayfayı Paylaş