Türkmenistan yöresel kıyafetler

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 10 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Türkmenistan yöresel kıyafetleri nelerdir?
  Türkmenistan geleneksel giysileri elbiseleri, Türkmenistan yöresel kıyafetleri resimleri, Türkmenistanın milli yöresel elbiseleri resimleri

  [​IMG]

  Türkmenistan yöresel kıyafetler,
  Halıları başka, Türkmen kadınların ulusal kıyafet ve el sanatları Türkmenistan kültürünün en parlak ifadesidir.Ulusal elbise etnik geçmişi köklü gelenekleri, sosyal tutum ve Türkmen halkının etik ve estetik değerlerin bir yansımasıdır. Bu haliyle de, Türkmenistan etnik tarihi ve kültürü anlamanın değerli bir anlamı temsil eder.

  Ilk defa Türkmenistan Ziyaret herkes ülkenin tekliği fark başarısız olmaz. Bu kadınların geleneksel ulusal kostüm giymek gerçeğinden esas kaynaklanıyor. Mükemmel onların yaşam tarzı ve iklime adapte kadın kostüm tarzı, hem de erkekler, neredeyse yüzyıllar boyunca değişmiş olması ilginç bir gerçektir.

  Türkmen kadınlar temiz kalpli ipek yapılmış giysiler giydi. Bez Farklı türleri kullanılmıştır: girmizi donlyk, sosany, sara takhta. Gün-gün giyim için, basit bir kayma-elbise, keteni denilen ipeksi bir kumaş türü yapılmış aa kural giyilirdi. Bu bez dar tezgahlarda dokunmuştur. Bu arada, hala bir tara denilen basit bir ev yapımı yatay tezgahında dokunmuştur. Bu tezgahın genişliği, 30-40 cm den, tarzı belirlenir. Ketei bez elbise hattı vurgulamak için birlikte dikildi dışa bakacak kaldı kenarı boyunca altın şeritler çalışan vardı.Elbise düşük, yuvarlak kesilmiş boyun vardı ve uzun kollu ve uçları nakış saçaklı idi. Genç evli kadınların ve kızların sıkı kurallara uymak zorunda - kollu ayak bilekleri karşılamak zorundaydı.

  [​IMG]
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 31 Mart 2017

 2. Lsllösö Guest

  Teşekkürler bende bunu arıyordum sağolun arkadaşlar.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 31 Mart 2017

Sayfayı Paylaş