Türklerin geçmişten günümüze oynadığı oyunlar ve sporlar ile ilgili rapor yazınız

Konusu 'Tarih Sahnesi' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 25 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Türklerin geçmişte oynadığı en önemli spor oyunları şöyle:

  Ata ilk binen kavim Türklerdir ve atlar ilk kez Türkler tarafından ehlileştirilmiştir. Günümüzden 4 bin yıl önce Orta Asya’daki Türklerin atı binek hayvanı olarak kullandıkları bilinmektedir. Bu sebepledir ki eski Türk sporlarının en önemlisi atçılık ve binicilikti. Usta binicilere cündî adı verilirdi. Cündîler inanılmayacak hünerler gösterirdi.

  Okçuluk da eski Türklerde önemli ve sevilen bir spordu. Fatih Sultan Mehmed bu öneme uyarak İstanbul’u aldıktan sonra Ok Meydanı’nı ok sporu yapanlara ayırmıştı.

  Türklerin en eski sporlarından biriside güreştir. Türklerin en çok sevdiği spor dallarından birisi olduğu için çeşitli bayramlarda ve özel günlerde güreş ile ilgili şenlikler düzenlenirdi.

  Sopalarla oynanan ve eski bir Türk savaş oyunuda Matraktır. Matrak sopaları özel hazırlanır, ucu post ile kaplanır dışına deri sarılırdı..

  Türkler, kılıç kullanmakta da ustaydılar. Bu, şimşirbazlık denilen bir sporun, yani bugünkü eskrim sporunun doğmasına sebep olmuştur.

  Türklerin en dikkat çeken sporu, muhakkak ki tokmaktır. Bu oyun, bugünkü futbolun babası olup, Orta Asya'da çok makbul bir spordu.

  Cirit bir diğer deyimle Çavgan, Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir ata sporudur. Cirit Oyunu'nda 2 takım bulunur. Bu takımlar 70 ila 120 metre genişliğindeki bir alanda karşılıklı olarak alanın en gerisinde 5'er, 6'şar veya 7'şer kişi olarak dizilirler.
   


Sayfayı Paylaş