Türkiye'nin Sevgili Profili Çıkarıldı!

Konusu 'Özel Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 28 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  [​IMG]
  TurkNet, sevgililer günüyle ilgili yaptığı araştırmanın ilginç sonuçlarını açıkladı! İşte detaylar.
  TurkNet için bir kamuoyu araştırma platformu tarafından yapılan ve 3.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen "Sevgililer Günü" konulu araştırmanın sonuçlarına göre, her yedi kişiden altısı Sevgililer Gününü kutluyor. Bu özel günü kutlama isteği, genç yaş grubuna doğru gidildikçe azalıyor. Kutlayanların oranının ise gelir düzeyiyle ters orantılı olduğu görülüyor.

  Araştırmaya katılan her on kişiden yedisi Sevgililer Gününün anlamını hediye almak olarak görüyor. Bu soruya her dört kişiden biri tarafından verilen "sevgiliyi öpmek" yanıtı ise ikinci sırada yer alıyor.

  TurkNet'in anketi, Sevgililer Gününde alınan hediyeler, söylenen sözler ve gidilen yerler konusunda da önemli ipuçları veriyor. Buna göre, her dört kişiden biri, bu güne özel birşey almadığını belirtiyor. Bu özel günde en çok giysi hediye etmek tercih edilirken, çiçek ve parfüm ikinci sırada geliyor. "Seni seviyorum" sözleri ise Sevgililer Günü için popülerliğini koruyor. Öte yandan, birçok insan Sevgililer Gününü evde kutlamayı tercih ederken, restoranlar ikinci sırada yerini alıyor. Her iki kişiden biri Paris'e gitmek istediğini belirtirken, her dört kişiden biri ise Dubai diyor.

  Sevgililer Gününde bir kişinin başına gelebilecek en kötü olay işyerinde mesaiye kalmak olarak karşımıza çıkıyor. Gelecek beklentileri konusunda ise her beş kişiden biri gelecekte sevgilisiyle evlenmek istediğini söylerken, her iki kişiden biri sevgilisiyle beraber yaşlanmak istediğini belirtiyor.

  En ünlü "sevgili çift" konusunda ise Arda Turan ve Sinem Kobal'ın geçtiğimiz yıla açık arayla damgalarını vurdukları görülüyor.

  Bir 14 Şubat daha yaklaşıyor. 14 Şubat'ın özel bir gün olarak ortaya çıkışı ve anlamı, bugünkü durumundan çok farklı da olsa, bizim aklımızda Sevgililer Günü olarak yer almaktadır. Dünya genelinde insanların bazıları bu günde sevgilisine çiçek alırken bazıları da baş başa yemek yemeği tercih ediyor. Hatta bu güne özel olarak dünya genelinde bir milyar kart gönderildiği tahmin ediliyor. Türkiye genelinde 3.000 kişinin katılımı ile benderimki.com sitesi üzerinden, bu günün nasıl kutlandığına dair bir araştırma yapıldı. Ocak 2011'de yapılan bu araştırmanın sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.


  Kutlanıyor Mu?
  Araştırmaya katılan her yedi kişiden altısı Sevgililer Günü'nü kutladığını belirtmekte. Durumun böyle olması, 14 Şubat yaklaşırken televizyonların, gazetelerin, internetin ve gezdiğimiz tüm mağazaların Sevgililer Günü'ne özel mesajlarla dolu olmasını ve bu güne özel düzenlemeler yapmasını daha anlaşılır hale getiriyor. Üç büyük şehre bakıldığında ise İzmir'de kutlayanların İstanbul ve Ankara'ya göre daha çok olduğu görülmekte. Ayrıca genç yaş grubuna doğru gittikçe önemini biraz kaybettiği ortaya çıkıyor. Kutlayanların oranının, gelir düzeyi ile ters orantılı olduğu da görülmekte.

  İnsanlar İçin Anlamı Ne?
  Bu özel gün insanlar için en çok ne anlam ifade ediyor? Her on kişiden yedisi bu günün anlamını hediye almak olarak görmekte. Hediye tabii ki sevilen kişilere alınır ama 14 Şubat'ın özündeki anlamının biraz değiştiği de kaçınılmaz bir gerçek. Bu günün kelime anlamı ile daha yakından ilgili cevap sevgiliyi öpmek ise her dört kişiden biri tarafından verilerek ikinci sırada yerini alıyor. Erkekler için hediye almak cevabı daha ön plana çıkarken, bayanlarda sevgiliyi öpmek cevabı ön planda.

  Hediye
  Her dört kişiden biri, bu güne özel birşey almadığını da belirtmekte. Genç yaş grubunda hediye almayacağını belirtenlerin oranı ise daha fazla. Ayrıca bekarların arasındaki oran, evlilere göre daha yüksek çıkıyor. Bu özel günde en çok giysi hediye etmek tercih edilirken, çiçek ve parfüm ikinci sırada geliyor. Gül fiyatlarının el yakar hale geldiği 14 Şubat'ta, çiçek almanın da ikinci sırada gelmesi şaşırtmıyor. Esas şaşırtıcı sonuç ise, çikolatanın çok az kişi tarafından hediye olarak tercih edilmesi oldu. Erkekler hediye olarak çiçek almayı daha çok tercih ederken, bayanlar ise giysi almayı tercih ediyorlar.

  Sevgililer Birbirine Ne Söylüyor?
  Seni seviyorum... Bu iki kelimenin muhteşem birleşimi Sevgililer Günü için halen popülerliğini koruyor. Öte yandan bu özel günde "Benimle evlenir misin?" demek pek tercih edilmiyor.

  Karşılaşılabilecek En Kötü Olay
  Bu sevgi dolu günde bir kişinin başına gelebilecek en kötü olay ise iş yerinde mesaiye kalmak olarak karşımıza çıkıyor. Alınan hediyeyi evde unutmak ve eski sevgili ile karşılaşmak da ikinci sırada korkulan yerlerini alıyorlar.

  Nerede Kutlanıyor?
  Birçok insan Sevgililer Günü'nü evde kutlamayı tercih ediyor. Mum ışığında baş başa yenilen romantik bir yemeğin yerini başka hiçbir şey tutmuyor anlaşılan. Restoranlar da ikinci sırada yerini alıyor. Restoranlar derken, tüm restoranlar olmadığını da belirtmekte fayda var. Mesela fast food restoranları bu özel günde gidilebilecek en kötü yerler olarak görülüyor. Ayrıca sevgilinizi gece kulübüne götürmeyi düşünüyorsanız, bir kere daha düşünmenizde fayda var. Çünkü bu tarz yerler de 14 Şubat için pek tercih edilmiyor.

  Beklentiler
  Gelecekte sevgili ile ilgili en çok istenilen şey sorulduğunda, evlilikle ilgili düşüncelerin o kadar da kötümser olmadığını görülüyor. Her beş kişiden biri gelecekte sevgilisi ile evlenmek istediğini söylemekte. Ayrıca her iki kişiden biri sevgilisiyle beraber yaşlanmak istediğini belirtiyor. Erkeklerde evlenmek cevabı bayanlara göre daha fazla verilirken, bayanlarda beraber yaşlanmak cevabı erkeklere göre daha fazla veriliyor.

  Seyahat
  Sevgililer, 14 Şubat'ta nereye gitmek istedikleri sorusunun cevabını, tabii ki dünyadaki en romantik şehirlerin başında gelen Paris olarak veriyorlar. Her iki kişiden biri Paris'e gitmek istediğini belirtirken, her dört kişiden biri ise Dubai diyor.

  Ünlü Sevgililer Geçtiğimiz yıla Arda Turan ve Sinem Kobal çifti açık ara damgalarını vuruyor. Her üç kişiden ikisi onları en ünlü "sevgili çift" olarak görüyor. Cem Yılmaz ve Cansu Dere çiftine baktığımızda ise, yalnızca her 6 kişiden biri onların en ünlü çift olduğunu düşünüyor.

  Bilgi için: TurkNet İletişim A.Ş
   


Sayfayı Paylaş