Türkiye'nin Özel Konumunun İklim Üzerindeki Etkisi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 31 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Türkiye'nin Özel Konumunun İklime Etkisi

  Türkiye’nin iklimi üzerinde yalnızca matematik konum etkili değildir. Eğer böyle olsaydı güneyden kuzeye doğru gidildikçe sıcaklıklar düzenli bir biçimde azalır, yaklaşık aynı enlemler arasında yer alan Ege, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde aynı iklim şartlan görülürdü. Halbuki Türkiye’de kısa mesafelerde büyük iklim değişiklikleri ortaya çıkar.

  Bu duruma yol açan başlıca etmenler:
  - Kara ve deniz dağılışı
  - Yükselti
  - Dağların uzanış biçimi ve bakı durumu
  - Basınç merkezlerinin etkisi ve rüzgarlardır.

  Bir ülkenin iklimi üzerinde matematik konur kadar özel konum da etkilidir. Türkiye; Asya, Avru pa ve Afrika kıt'aları arasında kalan, yaklaşık 78 562 km2 gibi oldukça geniş bir alana sahip olan b ülkedir. Yurdumuz bu geniş alan içinde çok çeşil coğrafî farklılıklara sahiptir. Bu coğrafî farklılıklc yurdumuzda çeşitli iklimlerin görülmesine nede olmaktadır.

  Ülkemiz deniz seviyesinden biraz yüksek bir ülke olsaydı ve üzerinde engebelere neden ola dağlar, tepeler, vadiler, plato gibi yüzey şekilleri olmasaydı, enlem etkisine bağlı olarak ülkemizde sıcaklık güneyden kuzeye doğru düzenli bir sekilde azalacaktı. Örneğin; aynı enlem üzerinde olan Çanakkale, Erzurum gibi yerlerde iklim koşulları aynı olacaktı. Oysa Çanakkale ile Erzurum arasında oldukça farklı iklim koşulları söz konusudur. Çanakale'de Akdeniz, Erzurum'da ise karasal iklim koşulları egemendir. Çanakkale'de yıllık sıcaklık ortalaması 14.8°C, yıllık ortalama yağış miktarı 6 mm iken, Erzurum'da yıllık sıcaklık ortalame 5.9°C, yıllık ortalama yağış miktarı 447 mm'dir. A nı enlemde olmalarına rağmen iklim farklılığı Çanakkale'nin deniz etkisinde olması, yükseltisir az olması; buna karşılık Erzurum'un iç kesimde yer alması ve çevresinde yüksek dağlar olmasından dolayı deniz etkisinden yoksun kalması yükseltisinin fazla olması gibi coğrafî farklılıklar etkili olmuştur. turkeyarena İşte ülkenin böyle fazla engebeli olması ve coğrafî bakımdan çeşitlilik göstermesi nedeniyle çok kısa mesafelerde bile çeşitli iklim tipleri görülmektedir. İklim tiplerinin oluşmasına, ülkemizin çevresindeki denizler, karalar ve basınç merkezleri ile yeryüzü şekilleri etkili olmuştur.
   


Sayfayı Paylaş