Türkiyenin Milletler Cemiyetine Girişi

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 28 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Türkiyenin Milletler Cemiyetine Girişi
  Milletler Cemiyeti I. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD başkanı Wilson’un isteğiyle açılmıştır. Cemiyetin amacı; devletler arasında çıkan sorunları barış yoluyla çözmek, devletlerarası dengeleri korumak, ülkeler arasında kültürel ve siyasi ilişkileri geliştirmekti. Ancak zamanla büyük devletlerin isteklerini yapan bir kurul haline dönüştü.

  Türkiye, İngiltere"nin geniş nüfuzu altında bulunan Milletler Cemiyeti"ne güvenle bakamadığından bu teşkilata üye olma hususunda bir istek göstermemişti. 1930"dan sonra uluslararası işbirliğinin önemi daha çok duyulduğundan, Milletler Cemiyeti"ne ilgi de artmıştır. Türkiye"nin Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras, 20 Nisan 1932 Cenevre Silahsızlanma Konferansında, Milletler Cemiyeti"ne katılmamızı istemiş ve bu istek, Milletler Cemiyeti Konseyi"nin 6 Haziran 1932 tarihli toplantısında, Türkiye"nin Milletler Cemiyeti"ne davet edilmesiyle gerçekleşmiştir.

  Türkiye"nin Milletler Cemiyeti"ne girişi dış politikasında yeni bir aşama olmuş ve girdikten iki yıl sonra da Konsey Üyeliğine seçilmiştir.

  Türkiye’nin cemiyete katılma nedenleri; uluslararası ilişkileri geliştirmek gereği, yurtta barış, dünyada barış ilkesi gereği.turkeyarena.com

  Milletler Cemiyeti, 1932 yılında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni cemiyete girmek için resmen davet etti. Türkiye, cemiyetin işlemesindeki aksaklıkları bilmesine rağmen çağrıya olumlu cevap vererek cemiyetin üyesi oldu (18 Temmuz 1932).
   


 2. aslı0607 Well-Known Member

  İyi ki bu siteye girmişim bence çok özel ve güzel bir site şahsen benim çok hoşuma gitti. elinize sağlık
   

Sayfayı Paylaş