Türkiyenin Mia sı Cenevrede vitrine çıktı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  MURAT Günak ile Alphan Manas'ın birlikte geliştirdiği ilk Türk elektrikli otomobili Mia, Cenevre Fuarı'nda dün vitrine çıktı. Alphan Manas, talip oldukları Fransız Heuliez'i ortaklaşa almak üzere Türkiye'den iki önemli grubun ilgi gösterdiğini bildirdi. Bunların Koç Holding'e bağlı Otokar ile Kıraç-Nahum ortaklığındaki Karsan olduğu belirlendi.

  ÜNLÜ tasarımcı Murat Günak ile Alphan Manas'ın geliştirdiği ilk Türk Malı elektrikli otomobil projesiyle iki Türk Grubu'nun ilgilendiği belirlendi. Koç Holding bünyesindeki Otokar ile İnan Kıraç ve Nahum kardeşlerin sahibi olduğu Karsan, Manas ve Günak'ın satın almak için 20 milyon Euro teklif verdiği Fransız Heuliez şirketine stratejik ortak olmak için görüşmeler yapıyor. Otokar yetkileri önceki gün Fransa'da Heuliez'in tesislerini gezip, incelemeler yaparken, Karsan'ın ortaklarından Claude Nahum da Cenevre otomobil fuarında Heuliez'in standında hem Fransız yetkililer hem de Alphan Manas-Murat Günak ikilisiyle görüşmeler yaptı.

  [​IMG]

  2 şirketten karar bekleniyor
  İlk Türk elektrikli otomobili Mia'nın Cenevre'de gerçekleşen dünya tanıtımında görüştüğümüz Alphan Manas, "Stratejik ortaklık için iki büyük grupla görüşmeler yapıyoruz. Önceki gün Türkiye'nin en büyük gruplarından biriyle Fransa'daki tesisleri gezip incelemeler yaptık. Bu grup şirketin sahip olduğu olanakları çok beğendi. Diğer şirketin ortaklarından biri de Cenevre Otomobil Fuarı'nda hem bizimle hem de Fransız yetkililerle görüşmeler yaptı. Kısa süre içinde karar vermelerini bekliyoruz" dedi.

  Üretimden anlayan ortak şart
  Heuliez'in yüzde 66'sını satın almak için verdikleri 10 günlük teklif süresinin salı günü sona ereceğini belirten Manas, bir an önce güçlü bir Türk ortağa ihtiyaçları olduğunu kaydetti. Manas, şunları söyledi: "Türk ortak olmazsa bu benim borsada şirketin hisselerini toplayıp yatırım yapmama benzer. Sonuçta ben bir yatırımcıyım, otomotiv üretiminden anlamam. Murat da işin tasarım tarafıyla ilgili. Bize bu şirketi yönetecek otomotiv üretiminden ve yönetiminden anlayan bir ortak şart. Bu yüzden bu projede sanayici bir ortağa ihtiyacımız var. Bu ortak olursa, hem ilk elektrikli otomobil Mia hem de diğer elektrikli modellerin üretimini Türkiye'ye de kaydırabiliriz. Bu ortaklık için görüştüğümüz iki firmanın karar vermesi için süreye ihtiyaçları var. Bu şirketlerden kısa sürede karar çıkmıyor"

  3 milyon Euro teminat
  Fransız firmanın verdiği 10 günlük sürenin salı günü dolacağını kaydeden Manas, "Bu süre içinde bu iki firmadan birisinin süreyi uzatabilmemiz için nihai kararı vermese de niyetli olduklarını söylemesi gerekiyor. Bu takdirde ben 3 milyon Euro'luk teminatı kendim yatırıp, satın alma süresini uzatabilirim" diye konuştu.

  Fransa'da filo satışları başladı
  SON 2 yıldır mali krizde olan Fransız Heuliez'in en az 120 milyon Euro'luk varlığı olduğunu ve bu zor döneminde bile 4-5 milyon Euro'luk ciro yaptığını kaydeden Alphan Manas, "Şu anda Murat Günak'ın geliştirdiği Mia, seri üretime hazır. Bu modelle şirket yeniden yapılanıp atağa kalkacak. Şu anda internet üzerinden sipariş alıyoruz. Fransa'da filo satışları başladı. Eylül ayından itibaren bireysel satış yapıcağız" dedi.

  Elektrikle 250 kilometre gidecek teşvikli fiyat 10 bin Euro olacak
  TÜRK tasarımcı Murat Günak'ın 4-5 aydır üzerinde çalıştığı Mia'nın en önemli özelliği konsept gibi durmasına rağmen seri üretime hazır ilk elektrikli otom

  obillerden biri olması. Mia'nın söz verdikleri gibi Avrupa'da satış fiyatının 15 bin Euro olacağını kaydeden Günak, bu fiyatın özellikle Avrupa'da elektrikli araçlara verilen destekle düşeceğini kaydetti. Günak, "Bu araç önce Fransa'da satılacak. Fransız hükümeti de 5 bin Euro teşvik veriyor. Böylece Mia 10 bin Euro gibi cazip bir fiyatla satılacak" dedi. Aracın üç farklı boyutta pili olduğunu söyleyen Günak, 6 kW'lık ufak pille 100 km, 12 kW pille 180 km, 18 kW pille ise 250 km yol yapılabileceğini kaydetti. Aracın tüm yol ve güvenlik testlerinin yapıldığını belirten Günak, her türlü hava ve yol koşulu uyumunun da sağlandığını söyledi.

  Türkiye'de üretilen araçlar rekor kırdı
  KRİZİN etkilerinden kurtulmaya çalışan otomotiv endüstrisi, bu yıl 80'incisi düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı'nda 65'i dünya tanıtımı olmak üzere 100 yeni modelin tanıtımını yapıyor. Geleceği çevreci araçlarda ve elektrikte gören otomotiv firmaları fuarı adeta bir elektrik şovuna çevirirken, bir çoğu seri üretime hazır 20'ye yakın elektrikli otomobil vitrine çıkardı. 'The Future Becomes The Present in Geneva' (Gelecek, Cenevre’de Bugüne Dönüşecek) sloganıyla kapılarını dün basına açan fuara dünyanın 30 ülkesinden 700 markayı temsil eden 250 firma katılıyor. 700 bin kişinin gezmesi beklenen fuarda, Türkiye'de üretilen araçlar katılım rekoru kırdı. Fuarda, Türkiye'de üretimi gerçekleşen elektrikli Renault Fluence ve Clio, Fiat Doblo ve doğalgazlı versiyonu, Toyota Verso ve Auris ile Hyundai i20'nin dışında Türklerin geliştirdiği Heuliez Mia yer aldı.
  03.03.2010, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş