Türkiyede Volkanizmanın Etkileri Nelerdir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 4 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Türkiyedeki Volkanizmanın Etkileri

  Mağmanın yerin derinliklerinden hareket ederek yer yüzüne çıkması veya yer yüzüne yakın derinliklere kadar gelerek soğuması olayına volkanizma denir.

  Volkanlar, dünyada ve ülkemizde daha çok fay hatları ve genç kıvrım kuşaklarının yaygın olduğu alanlarda görülür. Volkanizma faaliyetleri insanlar için büyük tehlikeler oluşturmasına rağmen bu alanlar yoğun nüfuslu alanlardır. Bunun nedenleri;

  • Volkanik toprakların mineral bakımından zengin ve verimli olması,
  • Volkanik alanların yer altı madenleri bakımından zengin olması,
  • Volkanik arazilerin turizm açısından önemli yer şekilleri oluşturmalarıdır. Türkiye’nin önemli volkanik dağları Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde kuzeydoğu – güneybatı yönünde bir hat üzerinde sıralanmıştır.

  İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan başlıca volkanik dağlar şunlardır: Erciyes, bölgenin en yüksek dağıdır. Bir ana koni ile çok sayıda yan koniden oluşmuştur.turkeyarena Bu dağdan çıkan volkanik malzemeler Nevşehir, Ürgüp, Göreme çevresinde geniş alanlara yayılmış, selinti suları ve rüzgar etkisiyle zamanla aşınarak peri bacalarını oluşturmuştur.

  Bu bölgede bulunan diğer volkanik dağlar; Melendiz, Hasan Dağı, Karacadağ ve Karadağ’dır. Ayrıca, Konya – Karapınar yakınlarındaki Meke Tuzlası ve Acıgöl de volkanizma ile oluşmuştur.
   


Sayfayı Paylaş