Türkiyede ve Yurtdışında Nüfusa Kayıt İşlemleri ve Gerekli Belgeler

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 26 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Nüfus idaresine kayıt işlemi nasıl yapılır
  Türkiyede ve Yurtdışında Nüfusa Kayıt İşlemleri ve Gerekli Belgeler nelerdir
  Doğum sonrası aileler , özellikle ilk çocuğu olan çiftler yasal prosedürü tam bilmediklerinden dolayı hekimlere veya doğum yaptıkları hastaneye yasal prosedürü sormaktadırlar. Bu konuda bir yasal düzenleme vardır ve 1587 sayılı Nüfus Kanununun 74.maddesine göre, doğan çocuklarınızın 30 gün içerisinde kayıtlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne bildirilmesi ve nüfus cüzdanının çıkartılması gerekmektedir. Eğer aile bu yasal süreyi geçirirse gün ve gün değişen oranlarda para cezası uygulanır.

  Nüfusa kayıt işlemini doğum sonrası anne veya baba (tercihen müsaitse baba), bunlar yoksa veya kısıtlı ise resmi vasi, resmi vekil, yetiştirme yurtları sorumluları , bakım evleri ve benzeri sorumluları- resmi yetkilileri , doğumla ilgili resmi belge ve raporları ile Nüfus Müdürlüklerine müracaatları sonucunda nüfus aile kütüklerine tescil edilir ve böylece kayıt yapılmış olur. Ancak evlilik öncesi doğan çocuklarda anne ve babanın birlikte müracaat etmeleri ve gerekli formaliteleri birlikte tamamlamaları gerekmektedir.

  En çok sorulan soru ise bebeğin anne eğer kızlık soyadını tutuyorsa, annenin kızlık soyadını da alıp alamayacağıdır. Evlilik içinde doğan çocuklar, babalarının nüfusuna baba soyadı ile evlilik dışında doğan çocuklar ise annenin bekârlık soyadı ve bildireceği baba adı ile yazılır.tabii ki çocuğun ismini anne ve baba koyar.

  Nüfusa din yazılması konusunda ise anne ve baba farklı eğer dinlerden ise aralarında anlaşma yaparak karar verdikleri din nüfus hanesine yazılır. Yabancılarla evli Türk vatandaşlarının çocuklarına eşiyle anlaşarak biri Türk, diğeri yabancı olmak üzere çift isim koymaları mümkündür. Sadece yabancı isim konulduğu takdirde, nüfus müdürlüğünün, ismin değiştirilmesi için ikaz etme yetkisi vardır. Çocuk reşit olup 18 yaşını doldurduğu zaman kendi dinini, hatta ismini değiştirme hakkına sahiptir. Bu tür durumlarda kanunlarımız izin verdiği için çocuk çift uyruklu olma hakkına sahiptir.

  Doğmuş bebeğin nüfus idaresine kaydı için hangi belgeler gerekmektedir?
  İnternetin yaygınlaşması ve e-devlet projesinin hizmete girmesi ile artık bir çok işlem internet üzerinden bilgisayar aracılığı ile nüfus idarelerinde yapılabilmektedir. Eğer sizin bulunduğunuz yerde nüfus idaresi yoksa posta ile taahütlü olarak aşağıdaki belgeleri gönderebilir ve kayıt işlemi yaptırabilirsiniz. Fakat çok tercih edilen bir seçenek değildir. Bu işlemi noter kanalı ile bir vekil tayin ederek de yapmak mümkündür.
  - Çocuğun doğum belgesi ( hastane onaylı)
  - Anne veya babanın nüfus cüzdanları,
  - Aile cüzdanı,
  - Doğumdan sonra bu başvurunun 30 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.


  Yurt dışında bebeğin nüfusa kaydı
  İkametgahı, bağlı bulunduğu Başkonsolosluğa uzak olan Türk vatandaşlarının yeni doğan çocuklarının, aşağıda belirtilen belgelerin gönderilmesi durumunda, posta ile nüfusa kaydı yapılmaktadır.
  1. Anne veya babanın nüfus cüzdanları.
  2. Evlenme cüzdanı,
  3. Çocuğun doğum belgesi .çocuğun başka ülke vatandaşlığı var ise o vatandaşlığı belirtir belge ve Türkçe tercümesi.
  4. Avrupa ülkeleri için. işlem ve posta ücreti,
  5. Anne ve babanın pasaport cüzdanları
  6. Çocuk ayrıca, annenin pasaport cüzdanının refakat hanesine kaydedilecek ise babanın, babaya ait pasaport cüzdanının refakat hanesine kaydedilecek ise annenin, herhangi bir yabancı devlet noterinde yaptıracağı muvafakatnamenin gönderilmesi gerekir.
  Kaynak:e-gebelik

  Yeni doğan bebeğin Türkiye ve yurtdışında nüfusa kayıt işlemleri ve gerekli belgeler
   


Sayfayı Paylaş