Türkiyede Toprak Erozyonu Nerelerde Görülür

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Türkiyede Toprak Erozyonunun Görüldüğü Yerler

  Ülkemizin yüksek ve engebeli bir yapıda olması, yağışların düzensizliği, bitki örtüsünün tahrip edilmesi gibi nedenlerle her yıl milyonlarca metreküp tarım toprağı etraftaki denizlere akıp gitmektedir.

  Türkiye’de özellikle bitki örtüsü seyrekliği ve yağışların düzensizliğine bağlı olarak oluşan toprak erozyonu en fazla İç Anadolu Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde etkilidir. Örneğin, İç Anadolu Bölgesi’nin Ürgüp – Nevşehir arasında kalan kesiminde sel sularının volkanik malzemeleri aşındırması sonucu peri bacaları adı verilen şekiller oluşmuştur.

  Türkiye’deki toprak erozyonu genellikle akarsular ve sel suları tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak az da olsa rüzgâr erozyonunun da etkileri görülür. Örneğin, günümüzden yaklaşık 25 yıl önce Karapınar yöresi (Konya) ‘nde rüzgâr erozyonu kuvvetli bir şekilde etkili olmuştur.turkeyarena Bunun sonucunda rüzgârın getirdiği kum tanelerinin birikmesiyle kumullar tarım alanlarını kaplamıştır. Ancak rüzgâr yönüne dik ağaçlandırma çalışmaları sayesinde bugün rüzgâr erozyonu önemini kaybetmiştir.
   


Sayfayı Paylaş