Türkiye'de Kuraklık Nerelerde Görülür

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kuraklık Nerelerde Görülür

  Yıllık ve aylık kuraklık çalışmalarının sonuçlarına göre Türkiye'deki tam kurak, kurak, yarı kurak, yan nemli, nemli ve çok nemli alanlar;

  Yıllık ortalama indis değerlerine göre, Türkiye'de tam kurak sayılacak
  yerler yoktur. Ancak bu sınıra yakın yerler; Akçakale, Ceylanpınar, İğdır, Tuzluca (Iğdır), Karapınar, Ereğli (Konya) ve çevreleridir.

  Yarıkurak alanlar; İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleriyle Doğu-beyazıt-Tuzluca çevresi ve Merzifon-Amasya-Tokat çevrelerinde yer almaktadır. Bu yerler kuraklığa karşı hassas alanlardır.

  Yarı nemli alanlar Ege, Marmara Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Göller yöresi, Karadeniz Bölgesi'nin güney yansı, Yukarı Kızılırmak Bölümü ve Van çevresidir. Buraları, yan kurak alanların etrafında yer alan, kuraklığa karşı hassas olan bölgelerdir.

  Aylık indis değerlerine göre; Kasım-Mart periyodunda Türkiye'nin hemen her yeri yarı nemli, nemli ya da çok nemlidir. Ancak Iğdır, Akçakale, Ceylanpınar, Konya Ereğli, Niğde ve Karapınar çevrelerinde yağışlı mevsimde bile, yağış açığı görülmektedir. Ülkemizde Nisan ayı ile birlikte kuraklık, etkisini göstermeye başlamaktadır.

  Yukarıda belirtilen durumlar, ortalama sonuçlardır. Şüphesiz bazı yıllarda genel atmosfer dolaşımına bağlı olarak kuraklığın görülmeye başladığı tarihler de değişebilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş