Türkiyede İlk Matbaayı Kuran Kişinin Adı Nedir

Konusu 'Tarih Sahnesi' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 4 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Türklerde İlk Matbaayı Kuran Kişinin Adı Nedir?

  Matbaa denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Macar asıllı İbrahim Müteferrika Türkiye'de ilk matbaayı kuran kişi olarakta olarak bilinir. Osmanlı devletinde basımevi kurup Türkçe kitap yayımlayan ilk kişidir.

  İbrahim Müteferrika (d.1674 Koloşvar, Erdel Prensliği - ö.1745 İstanbul) Macar asıllı Osmanlı müteferrika, matbaacı, yayımcı, yazar ve çevirmen. Osmanlı devletinde basımevi kurup Türkçe kitap yayımlayan ilk kişidir.

  İbrahim Müteferrika Macaristan'ın Kolojvar şehrinde doğmuş ve Türkler tarafından esir olarak İstanbul'a getirilmiştir. Buraya geldikten sonra müslüman olmuş ve müteferrikalık yapmıştır. "Müteferrika", sarayda padişah veya vezirlerin işlerine bakan hademe demektir. Başka diller de bilmesinden dolayı başka devletlerle olan müzakere heyetlerinde bulundu. Geçici bir süre için Türkiye'ye davet edilmiş olan Macar beyi Ferenc Rakoezi'nin hizmetine verildi. Macaristan'daki öğrenimi sırasında basım ve hak işlerini de öğrendiğinden matbaa kurmak istedi ve 1719-1720 yılları arasında matbaayı kurmayı başardı.

  İbrahim Müteferrika İstanbul'da bir basımevi kurmak isteyen Sait Efendi ile tanıştıktan sonra çalışmalara başlar. Dini olmayan eserler basmak şartıyla matbaa açılmasına izin verilir.
   


Sayfayı Paylaş