Türkiye'de her 10 araçtan 3'ü muayenesiz

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve ot-gu tarafından 8 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Türkiye'de her 10 araçtan 3'ü muayenesiz 06.05.2008

  Araç muayene istasyonları özelleştirme ihalesini kazanan Doğuş Otomotiv-Akfen-TÜV SÜD konsorsiyumu tarafından kurulan ve AB standartlarında araç muayenesini hedefleyen TÜVTURK'un tespitlerinde, Türkiye'de 'her 10 araçtan 3'ünün muayenesiz' olduğu belirlendi..

  [​IMG]

  TÜVTURK Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Nurhayat Kılıç, araç muayene istasyonu açılışı için geldiği Adana'da, yaptığı açıklamada, uluslararası kriterlerde 4 ayrı değerlendirme sistemiyle araç muayenesi gerçekleştirdiklerini belirtti.
  Türkiye'de 12 milyon motorlu araç bulunduğunu, her 10 araçtan 3'ünün ise muayenesiz olduğunu ifade eden Kılıç, “Yaptığımız tespitlerde muayenesiz araçların önemli bir bölümünün tarlada ya da köylerde kullanılanlar olduğunu gördük. Bizim amacımız nerede olursa olsun araç muayenesinde yüzde 100'e ulaşabilmek” dedi.
  Kılıç, “kusursuz”, “hafif kusurlu”, “ağır kusurlu” ve “emniyetsiz” olarak farklı değerlendirme kriterleri ile muayeneden geçirilen araçlarla ilgili hiçbir tavizde bulunulmadığını, istasyona gelmeyen bir aracın muayenesinin gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını anlattı.
  “Yükselen araç muayene standartları ve muayene sırasında araçlara check-up, trafikte can ve mal güvenliğine önemli katkı sağlıyor” diyen Kılıç'ın verdiği bilgiye göre, muayene sırasında, fren tertibatı, direksiyon sistemi, görüş şartları, aydınlatma sistemi, aks, jant, lastik, süspansiyon sistemi, şase ve şase bağlantı parçaları ile emniyet kemeri, yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü, gürültü seviyesi ile egzoz emisyon kontrolü, ilk yardım çantası gibi diğer donanımlar da titizlikle kontrolden geçiriliyor.
  Araç muayene hizmetlerinin özelleştirilmesiyle başlayan yeni uygulamada, vergi dairesi veya bürolarından alınmış vergi borcu olmadığını belirten 'fenni muayene izin belgesi' de istiyor. Ancak, araç sahiplerinin önemli bir bölümü bunu bilmiyor. Bunun yanı sıra “mali sorumluluk sigortası” poliçesi, LPG ve CNG takılı araçları için gaz sızdırmazlık raporu ile ruhsatın mutlaka muayene sırasında görevliye teslimi isteniyor.


  Araçta bulunması gerekenler

  Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda en az 1 adet ilk yardım çantası, yangın söndürme cihazı, stepne (motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç), taksilerde her zaman kulanılır durumda taksimetre, otobüs, kamyon ve çekicilerde 1 adet engel işareti, traktörlerde flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası, şehirlerarası yük veya yolcu nakliyatı yapan otobüs, kamyon ve çekicilerde takograf, römorklar ve kamyonlarda yeterli sayıda arka işaret levhası bulundurulması gerekiyor.
  Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yetki belgesi almış yolcu taşımacılığında kullanılan araçlarda ise her 10 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi, motosikletler ve motorlu bisikletlerde de kask ve koruyucu gözlük bulunması isteniyor..
   


Sayfayı Paylaş