Türkiyede Beyin Göçü Nasıl Önlenebilir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Beyin Göçünü Nasıl Engelleriz

  Beyin göçü, yetiştirilmesi için büyük emek gerektiren veya yetiştiği halde İlgisizlik ve imkansizlik sebebiyle istihdam edilemeyen bilim insanı, hekim, mühendis vb. gibi vasıflı insan gücünün daha gelişmiş bir ülkeye göç etmesidir. Beyin göçü genellikle gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere doğru yapılmaktadır.

  Bu durumda gelişmekte olan ülkedeki yetişmiş insan ihtiyacı artmakta ve bu ülkeler için önemli bir kayıp oluşturmaktadır.

  Örneğin; Afrikalı ya da Asyalı ünlü bilim insanları batı ülkelerine gitmektedirler. Bu durumda gelişmeye muhtaç olan ülkeleri zor durumda kalmaktadır. Diğer yandan beyin göçü alan ülke için çok olumlu bir durum söz konusudur.

  Türkiye'de beyin göçü nasıl önlenebilir?
  Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve yetkilileri gerekli kanuni düzenlemeleri yapıp, bilim ve teknolojinin gelişmesini teşvik edici ve özendirici tedbirler alırlarsa ve gerekli maddi imkanlar hazırlarlarsa beyin göçü Önlenecek, yetişmiş elemanlar, milli menfaatler doğrultusunda kullanılacak ve ülkemizin kalkınmasında büyük mesafeler kat edilecektir. Türkiye'de beyin göçü yüzünden her yıl yüzlerce başarılı gencimiz yurt dışına okumak için gidip oraya yerleşmektedir. Sonrasında İse birçoğu ülkesine geri dönmemektedir. Unutulmamalıdır ki beyin göçü bir ülke için çok önemli bir kayıptır.
   


Sayfayı Paylaş