Türkiye kadın işsizliğinde 6. sırada

Konusu 'Kadın Gözüyle' forumundadır ve Pelin tarafından 19 Şubat 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  Türkiye, OECD'nin 2007 yılı istihdam raporu verilerine göre, kadın işsizliğinin en yüksek olduğu ülkeler arasında 12 yılda 17. sıradan 6'ncı sıraya yükseldi.

  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'ndan (TİSK) yapılan yazılı açıklamada, OECD tarafından yayınlanan 2007 yılı istihdam raporunun kadın işsizliğine ilişkin verilerine yer verildi.

  Açıklamada, Türkiye'nin 1994 yılında yüzde 8.3 seviyesi ile kadın işsizliği oranında yüzde 8.4 olan OECD ortalamasının altında ve OECD ülkeleri arasında 17. sırada yer alırken, 12 yıllık sürede basamakları hızla tırmanarak, 2006 yılında yüzde 10.6 ile kadın işsizliğinin en yüksek olduğu 6. ülke konumuna geldiği belirtildi. Geçen yıl kadın işsizliği oranının, Avrupa Birliği'nin (AB) 15 üyesinde yüzde 8.8, OECD ortalamasında ise yüzde 6.6'ya kadar gerilediği ifade edilen açıklamada, 1995-2006 döneminde kadın işsizliği oranının 19 OECD ülkesinde azaldığı kaydedildi.
  Türkiye'nin 28 OECD ülkesi içinde kadın işsizliği oranının en hızlı yükseldiği 2. ülke durumuna geldiği savunulan açıklamada, ''Kadın işsizliği ülkemizde 2.3 puan artarken, OECD'de 1.9 puan, AB'de 3.9 puan azaldı. Ülkemizde yaşanan uzan vadeli bu olumsuz eğilimin tersine çevrilmesi şarttır'' denildi. Açıklamada, kadın işsizliğiyle mücadelede kadınların genel ve mesleki eğitim olanaklarından daha fazla yararlanmalarının sağlanması, işletmeler nezdinde teşvik edilmesi, İş Kanunu'nda yer alan esneklik hükümlerinin AB ülkeleri düzeyine yükseltilmesi, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici istihdam sisteminin yasal hale getirilmesi gerektiği kaydedildi. Kota-ceza usulüne dayalı zorunlu istihdamın teşvikli istihdama dönüştürülmesi gerektiği savunulan açıklamada, evlilik durumunda kıdem tazminatına hak kazanma şartının yürürlükten kaldırılarak, kadınların iş gücü piyasasını terk etmesinin özendirilmemesi gerektiği belirtildi.


  ALINTIDIR
   


Sayfayı Paylaş