Türkçe Kullanım Kılavuzu Olmayan Ürünler

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve Nysa tarafından 19 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Türkçe Kullanma Kılavuzu Olmayan Ürünler İçin Ne Yapılmalı
  Kullanma kılavuzlarında Türkçe yok, Türkçe Kullanım Kılavuzu Bulunmayan Ürünler, Kullanma Kılavuzu Türkçe Olmayan Ürünler Satılabilir Mi

  Bir ürün satın aldınız ve özelliklerini öğrenmek için kullanım kılavuzuna göz atmak istediniz. Ancak kılavuzun birçok dilde yazılmış olduğunu ve içinde Türkçe çevirisinin bulunmadığını gördünüz.

  Sinirleniyorsunuz ve ülkemizde satılan bir ürünün nasıl Türkçe kılavuzunun olamayacağını, üreticinin veya ithalatçının bu kadar mı düşüncesiz olduğunu, Türkiye’nin ve vatandaşlarının bu kadar mı değersiz görüldüğünü sorgulamak istiyorsunuz ama elinizden bir şey gelmiyor. Sanırım bu duruma düşen milyonlarca tüketici vardır. Artık böyle bir rezaletin önüne geçebilmek için sizin de yapabileceğiniz şeyler var.

  Almış olduğunuz yerli yada ithal malın Türkçe Kullanım Kılavuzu yoksa, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na şikayet ediyorsunuz. Satan şirkete ürün başına 156 TL ceza veriliyor ve Türkçe kılavuzun da size ulaştırılması sağlanıyor.

  9 milyonluk nüfusa sahip Yunanistan için Yunanca kullanım kılavuzu hazırlanırken, 75 milyonluk ülkemiz ise aynı oranda önemsenmiyor.

  Sizler de şikâyetinizi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adresinden Tüketici Şikayetleri bölümüne bildirin, duyarsız şirketlere gereken cezaların verilmesini sağlayın. Ülkemiz ve Türkçe’miz bu saygıyı hak ediyor.
   


Sayfayı Paylaş