Türk Telekom, IPv6'ya Geçti!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 8 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Günümüzde yaygın şekilde kullanılan İnternet Protokolü Versiyon 4'ün (IPv4) ihtiyaçları karşılamaması üzerine geliştirilen Internet Protokolü Versiyon 6'ya (IPv6) geçiş çalışmalarını hızlandıran Türk Telekom, IPv6 adreslerinin kurumsal müşterilere tahsis edilmesine yönelik adresleme politikaları belirleyerek hizmet vermeye başladı.

  İletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, en güncel teknolojileri altyapısına uyarlamak ve müşterilerine kaliteli hizmet platformunu sunmak için yatırımlarına hızla devam ediyor. Bu paralelde internet protokolünün yeni versiyonu olarak tanımlanan IPv6 için 2003 yılından itibaren çalışmalara başlayan Türk Telekom, 2007 yılı Mayıs ayı itibarıyla IPv6 adreslerini bölgesel dağıtıcı RIPE'tan aldı.

  2008 yılı Mart ayında IPv6 DNS denemesini başarıyla gerçekleştiren Türk Telekom, 2010 yılı içerisinde ilk IPv6 tahsisini ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)için gerçekleştirdi ve bu internet protokülünü desteklemek adına 64 adet kurum için IPv6 adresinin tahsisini ücretsiz gerçekleştirdi.

  IPv6 uluslararası bağlantılara Hurricane Electric, Level3 ve LINX trafik değişim noktaları üzerinden bağlantı sağlayan ve 20 civarında Metro Ethernet müşterisine IPv6 hizmeti sunan Türk Telekom, Türkiye genelinde 81 ilde 2 binden fazla noktada IPv6 Metro Ethernet servisi verebilir hale geldi.

  IPv4'ten IPv6'ya geçiş sürecinde müşterilerinin haberleşme hizmetlerinin kesintiye uğramaması, geçişin hızlı ve sorunsuz olması için gerekli hazırlıkları altyapısında yapan Türk Telekom, http://www.turktelekom.com.tr adresinden IPv6 uyumlu olarak da hizmet vermeye başladı.
   


Sayfayı Paylaş