Türk otomotiv sektörü AB yi solladı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 27 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Türk otomotiv sektöründeki Pazar daralmasının AB ve EFTA ülkelerine göre çok daha hızlı olduğu bildirildi. AB ve EFTA ülkelerinde yüzde 14.5 olan otomobil pazarındaki daralma, Türkiye’de yüzde 39.2’ye ulaştı.

  [​IMG]

  Otomotiv Sanayii Derneği Genel Sekreteri Ercan Tezer, küresel krizin sektör üzerindeki etkisinin giderek derinleştiğine işaret ederek, “Ekim ayı itibariyle, Türkiye otomobil ve ticari araç pazarındaki daralma, AB’ye göre daha etkili olarak devam ediyor. AB pazarındaki daralma otomotiv sanayi ihracatını, iç ve dış pazardaki bu talep düşmesi üretimi çok olumsuz etkiliyor” dedi. Ercan Tezer, yaptığı açıklamada Avrupa ülkeleri ve Türkiye otomotiv pazarındaki gelişmeleri değerlendirdi. Tezer’in verdiği bilgiye göre 2007’nin aynı aylarıyla kıyaslandığında, AB (27) ve EFTA ülkelerinde Haziran ayında yüzde 7.9 ile daralmaya başlayan otomobil pazarı, Ağustos ayında yüzde 15.7 ile gerilemeye devam etti ve Eylül ayında olduğu gibi Ekim ayında da 14.5 daralarak 1.3 milyon adede geriledi.

  Ekim ayında en sert düşüş yüzde 85.8’le İzlanda’da gerçekleşti, bu ülkeyi yüzde 55.1’le Letonya, yüzde 54.6 ile İrlanda, yüzde 40’la İspanya, yüzde 33.8’le Estonya, yüzde 22.7 ile İsveç, yüzde 23’le İngiltere ve yüzde 22.1’le Danimarka izledi. Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da ise satışlarda artış gerçekleşti.

  Eylül ayında AB pazarındaki daralmanın, Türkiye pazarına göre daha keskin olurken, bu durumun aksine Ekim ayında, Türkiye otomobil pazarının yüzde 39.2 oranında azalarak 27 bin adede geriledi dikkati çekti.

  2007 ve 2008’nin ikici yarısında, Ekim ayına kadar Türkiye ile AB ve EFTA ülkelerinde hafif ticari araç pazarlarındaki trend oldukça benzerlik gösteriyordu. Ancak Ekim ayı itibariyle Türkiye hafif ticari araç pazarında daralma yüzde 35’le yüksek bir düzeye ulaşırken, AB ve EFTA ülkelerinde pazar yüzde 18.7 oranında daraldı. Ekim ayında Türkiye’de hafif ticari araç pazarı 13 bin adede, AB ve EFTA ülkelerinde ise 160 bin adede geriledi.
  AB ve EFTA Ülkelerinde Ekim ayı hafif ticari araç pazar verileri incelendiğinde, en fazla düşüşün yüzde 85.3’le İzlanda’da gerçekleştiği görüldü. İzlanda’yı yüzde 65.6 ile Letonya, yüzde 52.7 ile İspanya, yüzde 51.3’le Estonya, yüzde 47.5’le İrlanda, yüzde 33.4’le Danimarka, yüzde 38.8’le Litvanya, yüzde 36.4’le İngiltere, yüzde 23.9’la Finlandiya, yüzde 21.5’le Romanya, yüzde 21.4’le İsveç ve yüzde 20.3’le İtalya izledi. Fransa’da ise yüzde 0.8’lik bir düşüş oldu. Eylül ayında önemli artışlar gösteren Çek Cumhuriyeti ve Romanya gibi ülkelerde de Ekim ayında pazar daralması başladı. Ekim ayında yaşanan önemli düşüşlere rağmen, Avusturya, Belçika ve Slovakya’da az da olsa artış gerçekleşti.
  AB ve EFTA Ülkeleri ile kıyaslandığında, özellikle Ağustos ayı itibariyle önemli oranda daralmaya başlayan Türkiye ticari araç pazarının, Ekim ayında yüzde 34.6’le önemli bir oranda düştüğü ve 15.3 bin adet düzeyinde gerçekleştiği görüldü. Bu ayda AB ve EFTA ülkeleri ticari araç pazarında daralma, Türkiye’ye göre yüzde 17.6 ile daha düşük düzeyde kaldı.

  Haziran-Ekim döneminde ağır ticari araç pazarı, AB ve EFTA ülkeleri ile kıyaslandığında, otomobil ve hafif ticari araç pazarında yaşanan duruma benzer şekilde, özellikle Ekim ayında Türkiye pazarında yaşanan daralmanın daha önemli boyutta olduğu görüldü. Ekim ayında AB ve EFTA ağır ticari araçlar pazarı yüzde 13 daralırken, Türkiye ağır ticari araçlar pazarında düşüş oranı yüzde 32’ye ulaştı. AB ve EFTA ülkelerinde pazar 40 bin, Türkiye’de ise 2.2 bin adet düzeyinde gerçekleşti.
  26.11.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş