Türk İslam Devletlerinde Devlet Yönetimi

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Türk İslam Devletlerinde Devlet Yönetimi
  türk islam devletlerinde devlet anlayışı, türk islam devletlerinde devlet teşkilatı, türk islam devletlerinde devlet teşkilatlanması

  Türkler Müslüman olduktan sonra da devlet yönetimi ile ilgili geleneklerine devam ettiler. Devlet hanedan ailesinin ortak malı sayılıyordu.

  Karahanlı Devleti kurulduğu coğrafya itibari ile Türk Devlet anlayışını aynen sürdüren bir devletti. Hükümdarlar da kara'' ünvanı kullanılıyordu. Sultan ünvanını ilk kullanan Türk Hükümdarı Gazneli Mahmut (Sultan Mahmut) olmuştur.

  Devlet işleri Büyük Divan denilen yerde görüşülüp karara bağlanırdı. Divanın alt kademeleri vardı. Her alt kademede ayrı bir iş görülürdü. Ülkeler kolay yönetim için eyaletlere ayrılmıştı. Eyaletlerde melikler görev yapardı.
  Moğol hükümdarlarına ''Kağan denirdi. Devlet işerinin görüşüldüğü ve karara bağlandığı yere de ''Kurultay'' adı verilirdi. Ordu komutanlarına ise ''noyan'' adı verilirdi.

  NOT: Ülkenin hükümdar ailesinin ortak malı sayıldığı düşüncesi bütün Türk Devletlerinde kabul görmüş ortak bir düşünce idi. Bu anlayış taht kavgalarına ve Türk devletlerinin kısa sürede yıkılmalarına neden olmuştur.
   


Sayfayı Paylaş