Türk Futbolunu Lig TV mi Yönetiyor? Yorumlar

Konusu 'Spor Gündem' forumundadır ve EmRe tarafından 29 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  İşte son günlerin en büyük tartışması da burada başlıyor.
  “Hafta arası maç oynanması Türkiye Futbol Federasyonu’nun kararı mı yoksa yayın kuruluşun mu?”

  “ŞEYTANLA EL SIKIŞINCA BUNUN BEDELİNİ ÖDERSİNİZ”
  Takımlara dağıtılan televizyon yayın gelirleri, takımların en büyük kozlarından biri olmuş durumda. Yayıncı kuruluş Süper Lig takımlarına KDV dahil 438 milyon Dolar dağıtıyor.

  Sadece Türkiye’de değil diğer ülkelerde de yayıncı kuruluşun lig takvimini etkilemesine ilk büyük tepki İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester United’in patronu Sir Alex Ferguson’dan geldi. Sir, televizyonun İngiltere’de büyük güç olduğunu savunarak “Şeytanla el sıkıştığınızda bunun bedelini ödersini” dedi. Ferguson ayrıca lig fikstürünü artık tamamen yayıncı kuruluşların belirlediğini söyleyerek bu TV’leri ‘şeytan’a benzetti.

  ŞİMDİ DE TÜRK FUTBOLUNUN YENİ GÜNDEMİ
  Türkiye’deki maç yoğunlukları sonrasında tartışılan yeni konu ise “Süper Lig takvimini LİG TV mi yönetiyor”…

  Konu ile ilgili Türk futbolunun önde gelen isimlerinin görüşleri şu şekilde…

  ŞANSAL BÜYÜKA - MARATON PROGRAMI YAPIMCISI
  Kurumsal olarak bu konuda açıklama yapması gereken başka yetkililer var. Ben kişisel olarak fikrimi söylüyorum. Bu güne kadar yayıncı kuruluş maç gününü ve maç saatini hiç değiştiremedi. Ayrıca play-off asla Lig TV projesi değil. Ama eğer bir mala hak ettiği bedelin çok üstünde para talep edip alıyorsanız bedelini de ödeyeceksiniz. Hem çok para al, hem keyfine göre fikstür yap, böyle bir şey yok. Bakıyorum bugün yayınlanan haberde ayrıca Avrupa’ya oranla en az maç Türkiye de oynanmış. Biz haftada 1 maça ve tembelliğe alıştığımız için şimdi 3 günde bir maç zor geliyor. Sonuçta Türkiye de bu düzenlemeyi kesinlikle TFF yapıyor. Yayıncının bu işlerin etkisi yok. Ancak şu var eğer futbolun ekonomisini ve kulüplerin daha fazla para kazanmasını istiyorsanız yayıncıya yaşama hakkı vereceksiniz.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  UĞUR DÜNDAR – STAR HABER GRUP BAŞKANI
  Federasyon’un belirlemesi gerekir. Ama onların neti belirmesi gerektiği konusunda belirli bir görüşe sahip olduğunu sanmıyorum. TFF henüz neyi belirmesi gerektiğini belirlemeye çalışıyor. Aylar süren laboratuar çalışması yapılsa ancak böyle berbat bir fikstür ortaya çıkartılabilir

  YILMAZ ÖZDİL – HÜRRİYET VE FANATİK GAZETESİ YAZARI
  Parayı veren düdüğü çalar... Maçları yönetmediğe şükredelim.

  MEHMET ARSLAN – HÜRRİYET GAZETESİ SPOR MÜDÜRÜ
  Sadece Süper Lig takvimini değil futbolun tüm sezon akışını Lig TV belirliyor. Kulüpler ve kulüplerin rızasıyla TFF, bu yetkisini “Lige para yatırıyor” gerekçesiyle Lig TV’ye devretti. Artık inisiyatif Lig TV’de. Parayı verip düdüğü çalan LİG TV’dir.

  ABDURRAHİM ALBAYRAK – GALATASARAY YÖNETİCİSİ
  Ben bu görüşlere asla katılmıyorum. Lig takvimini yayıncı kuruluş değil Türkiye Futbol Federasyonu düzenliyor.

  İLKER YASİN – DOĞAN TV SPOR GENEL YÖNETMENİ
  Tartışma falan yok. Süper Lig fikstürü bile onların binasında çekildi. Maç saatlerini günlere dağılımında kalmıyor. Bugün Digitürk Kulüpler Birliğine baskı yaparak TFF yapısının değişmesi için onlara destek oluyor. 3855 madde 3858. madde oldu. Kulüpler Digitürk'e Digitürk de kulüplere muhtaç. Bu çok da yanlış bir şey değil. Kulüpler yayın geliri olmadan asla yaşayamaz. Yayını belirler fikstürü çeker. İstediği her şeyi yapar.

  ALTAN TANRIKULU – HÜRRİYET GAZETESİ YAZARI
  Alex Ferguson saçma bir açıklama yaptı. Dünyada maç yoğunluğunu ortaya çıkaran ülke İngiltere'dir. 24 yıldır bu şöhreti yakalamasının sebebi futboldur. Diğer yayıncı kuruluşlar da saatleri ve günleri kendi çıkarları doğrultusunda olmasını istiyor. Lig TV'de doğal olarak bunu istiyor. Bir futbolcu 3-3.5 milyon Euro alıyorsa insanlar bu manyakça parları düşünmesi gerekir. Lig TV değil başka bir kuruluş olsa onlar da ister. Böyle bir serzenişi Ferguson'a yakıştıramıyorum. TV'ler futbola hükmediyor ama futbol bu hale geldiyse bunda TV'lerin çok büyük payı var. Benim itirazım ödenen paraların çılgınlığı. Yayın ihalesindeki para çok yüksek.

  LEVENT TÜZEMEN – SABAH GAZETESİ YAZARI
  Zannetmiyorum. TFF arayı kapatmak için böyle bir şey yapıyor. Yayıncı kuruluş çok para veriyor. Söz hakkı da olacaktır. Türk futbolunun marka değeri zarar gördü, geç başladı lig. Böyle bir sıkışıklığın olması çok normal. Yayıncı kuruluşun istemesi de çok normal. Bu uygulama çok acele oldu. Takımlar çok zarar görüyor.
   

Sayfayı Paylaş