Türk Connect, Ford'un anavatanında

Konusu 'Ford' forumundadır ve OrKuN tarafından 13 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Türk Connect, Ford'un anavatanında... 07/02/2008

  Ford Otosan'dan bir ilk daha: ''Ford Otosan Kocaeli fabrikasında ürettiği Transit Connect'leri Ford'un anavatanı Amerika'ya ihraç edecek''


  [​IMG]  2007 yılında Türkiye'nin ihracat şampiyonu ve ard arda 6 kez pazar lideri olan Türkiye'nin sanayi devi, Ford Motor Company ve Koç Holding'in ana ortakları olduğu Ford Otosan, Ford'un anavatanı Amerika'ya Kocaeli fabrikasında 2002'den beri ürettiği Transit Connect araçları ihraç edecek. Böylece Ford Motor Company ve Koç Topluluğu arasında 80 yıla dayanan işbirliğinin bir ürünü olan Ford Otosan, Kuzey Amerika kıtası'na Türkiye'den ilk kez araç ihraç eden otomotiv şirketi olarak da büyük bir ilke imza atmış olacak.

  Transit Connect'in ABD'ye ihracı, 1928 yılında bayilik ile başlayan işbirliği bugün küresel bir üretim üssü olmaya giden yolda Koç Holding ve Ford Motor Company için büyük bir başarı ve dönüm noktası özelliğini taşıyor.

  Ford Transit Connect'ler Chicago Motor Show' da Amerikan pazarına tanıtıldı...
  Ford Otosan'ın, geleceğe dönük onaylanmış projelerini basınla paylaşmak için düzenlediği toplantıda açıklamalarda bulunan Ford Otosan Genel Müdürü Michael Flewitt, ''Dünyada sadece Kocaeli fabrikamızda üretilen Transit Connect araclarımız, dün Amerika'nın yerel saatiyle 13.00'te Chicago Auto Show'da, Ford Motor Company'nin düzenlediği geniş bir basın toplantısında, Amerikan Ticari Araç Pazarına tanıtılmıştır. Amerika'ya Türkiye' den ilk kez otomobil ihraç edecek otomotiv şirketi olarak, tüm Ford Otosan çalışanları ve şahsım adına büyük gurur duyuyorum'' dedi.
  Ford, Amerika' da Ticari Araç Pazarında %40 paya sahip...</B>
  2009 yılı içerisinde Amerikan pazarına sunulması planlanan Transit Connect'lerin, Chicago Motor Show'da dört farklı modelle sergilenerek, ticari araç pazarında potansiyel kullanım alanlarının tanıtıldığını belirten Flewitt, Amerika'da Ticari araç pazarında, Ford'un %40 lik pazar payıyla Türkiye'de olduğu gibi uzun yıllardır lider olduğunun altını çizerek, Ford'un, Transit Connect ile, Amerikan ticari araç pazarında küçük işletmeler için çok cazip bir alternatif olacağını belirtti.
  Transit Connect'in Amerika kıtası adaptasyonunda mühendislik Ford Otosan' ın...
  </B>
  Transit Connect'in tasarımına Ford'un Amerika'daki mühendislik merkezinde başlandığını ve öncelikle Avrupa pazarları için geliştirildiğini belirten Flewitt. Transit Connnect'in, Türkiye ve Avrupa pazarlarından farklı olan Amerikan pazarı dinamikleri doğrultusunda, Amerikan ticari araç müşterilerinin ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilmek için, tüm ürün geliştirme faaliyetlerinin Ford Otosan tarafından yapıldığının altını çizen Flewitt, en önemli farklılığın Amerika pazarına özel olan 2.0L benzinli motor ve otomatik şanzıman olduğunu belirtti. Flewitt, böylelikle, Ford Otosan olarak ülke ekonomisi için katma değer yarattıklarını, tasarımdan üretime dek her aşamada gelişmiş bir AR-GE anlayışı ile teknolojiye yapılan yatırım ile bugünkü noktaya eriştiklerini belirtti.


  Transit Connect Ford' un Global ürün stratejisinin ilk örneklerinden biri...
  Flewitt, Pazara ilk sunulduğu 2003' te, Yılın Ticarı Araç ödülünü alan ve bugün 64 ülkeye, Kocaeli fabrikasından ihraç edilen Transit Connect' lerin, Ford' un aynı zamanda müşterilerine en geniş alternatifleri sunmak için oluşturduğu, global ürün gamı stratejisinin ilk örneklerinden de biri olduğunun altını çizdi.

  ''Hedefimiz üretim adetlerini sağlıklı bir şekilde arttırmaya devam etmek''
  Türkiye ve Avrupa'da ticari araç pazarının sağlıklı bir şekilde artış gösterdiğini, 2007 senesinde Avrupa' da hafif ve orta ticari pazarının yaklaşık 2.5 milyon, Türkiye de ise, 240 bin adetlere ulaştığını belirten Flewitt, Ford Otosan olarak bu rakamların önümüzdeki beş yıl içerisinde daha da artacağını beklediklerini vurgulayarak, ''Ford Otosan olarak hedefimiz, bugün Transit Connect'leri 64 ülkeye ihrac eden bir şirket olarak, bu artan talebe cevap verebilmek için üretim adetlerini sağlıklı bir şekilde arttırmayı hedefliyoruz. Üretim ve ihracatta 4 yıldır elimizde tuttuğumuz şampiyonluğumuzu, bu yıl en fazla ciroyu elde ederek pekiştirdik. 2007 yılında 286 binin üzerinde araç ürettik, 222.397 adet araç ihraç ettik, 3.4 milyar dolar gelir elde ettik, bu anlamda Türkiye'nin ihracat lideri olmaktan gurur duyuyoruz'' dedi.

  ''2008 yılında kapasitesiteyi 320 bin adede çıkaracağız..''
  Flewitt, ''Sizlerle Kocaeli fabrikamızın 1 milyonuncu aracı kutlamak için bir araya geldiğimiz Aralık ayındaki basın toplantısında, Eylül ayında Kocaeli fabrikamızın kapasitesini 280 binden 300 bine çıkartığımız bilgisini paylaşmıştık. 2008 yılında da yatırım yaparak üretim kapasitemizi 320 bine çıkartacağız. 2009 yılında da bu artışı devam ettireceğiz'' dedi.

  İthal edilen önden çekişli Transit motorları da, Türkiye pazarı için, artık İnönü fabrikası'nda üretilecek
  Flewitt, İnönü fabrikasında da yatırımlara devam ettiklerinin altını çizerek, 2004 yılında Türkiye pazarına ilk kez lansmanını yaptıkları ve dışardan ithal ettikleri 2.2L Önden Çekişli Duratorq Ford Transit motorlarını da iç pazar taleplerini karşılayabilmek için Ford Otosan'ın İnönü fabrikasında üretme kararını aldıklarını açıkladı.
   


Sayfayı Paylaş