Türk Bayrağının Yapılışı

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 13 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Türk Bayrağı Nasıl Yapılır
  Türk Bayrağı Yapımı Hakkında Bilgi, Türk Bayrak yapılışı bayrak yapımı

  Türk Bayrağı Yapılışı ve İmalatı
  Türk Bayrağı ay ve yıldızdan oluşmaktadır;

  Kumaş cinsi olarak 3 çeşit kumaş kullanılmaktadır.

  Alpaka kumaşı,

  Raşel kumaşı ve son olarak paraşüt kumaşı kullanılmaktadır.

  3 sene öncesine kadar raşel ve paraşüt kumaşlar Türk bayrağı yapımında pek yaygın değildi. Genellikle alpaka kumaşı kullanılırdı.

  Top halinde gelen baskılı bayraklar ebatlarına göre kesilip iki kenar, etek ve uçkurluk olmak üzere 4 taraflı itina ile dikilir dikim aşaması bittikten sonra tek tek katlanıp jelatine konulur ve daha sonra kutusuna konularak paketlenir müşteriye sunmak üzere depoya kaldırılır.

  Aplike (zikzak, piko) Türk bayraklarının yapılışı
  Türk bayrağı imalatında 3 çeşit kumaş ölçüsü kullanılmaktadır.
  150 cm 200 cm ve 300 cm olarak gelen kumaşlar Türk bayrağı yapımında örnek olarak gösterilebilir.

  400*600 Türk bayrağı imalatı
  200 cm olarak gelen top halindeki kırmızı renkteki kumaşlar eni 205 cm boyu 610 cm olarak kesilir 2 adet 205 cm*620 cm ebatındaki 205 cm olan taraf enlemesine eklenip 2 parçanın birleşmesi ile ortaya çıkan ölçü 410cm*610 cm’dir. Kumaşın daha sonra kenarları ve eteği dikildikten sonra boş kumaşın tam bitmiş hali 400 cm*600 cm olarak ayarlanmaktadır
  Kırmızı kumaşın uçkurlu kısmı dikildikten sonra çizilmeye hazır hale gelir

  Türk bayrağı’nın Çizimi
  210 cm eninde bulunan hasse boydan 1.90 cm den kesilip yere serilir daha önceden hazırladığımız 400 cm*600 cm ebatındaki kırmızı kumaşı serdiğimiz hassenin üzerine hilalin üst kısmı 100 cm boşluk kalacak şekilde beyaz hassenin üzerine serilir, kırmızı kumaşı serdikten sonra tekrar hasseyi kırmızının üzerine 2. kez serip elimizde bulunan hazır kalıba hassenin üzerine koyup uçkurluk tarafından 100 cm bayrağın sağ ve sol kenarlarından 100 cm ayarlanarak kalıp çizilmeye hazır bir şekile getirilir daha sonra yıldız 2 ay ucunun toplam ölçüsünün yarısı hesaplanarak yıldızın üst ucu ortaya konur ve kursun kalemle kalıbın kenarlarından geçilir ve ay yıldız çizimi bitmiştir. Kırmızı kumaş ve beyaz kumaşın birbirinin tutması için çizilen şeklin kenarlarında iğne ile birbirine tutturulur ve dikiş bölümüne alınır zikzak makinası dediğimiz yada nakış dediğimiz dikiş şekli ile dikilir dikiş ayarı en sık ayarda yapılır dikişin kesim yaparken atmaması için dikiş bittikten sonra kumaşı tutturmak için attığımız iğneleri tekrar çıkartıp kesimi hazırlanır.

  Önemli Hususlar

  Kesim teknikleri
  - Aplikle dikişli olan bayrak kesim makası dediğimiz özel bir makasla kesilir makasın iş bittikten sonra itina ile saklanır kesinlikle başka bir maksatla kullanılmaz.
  - Kesim yapılırken aplike dikişin tam dibinden kumaşı ve dikişi kesmemek şartı ile çok dikkatli bir şekilde kesilir kesim bittikten sonra ay yıldız ortaya çıkmış olur.

  photoshopta türk bayrağı yapımı, Türk Bayrağının Yapısı
   


Sayfayı Paylaş