Türk Bayrağının Özellikleri

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 25 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Türk Bayrağının Özellikleri Hakkında
  Kısaca Türk Bayrağının Özellikleri, Türk Bayrağının Özellikleri ve Çizim Teknikleri

  Kısaca Türk Bayrağı Özellikleri
  Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağıdır. 1982 Anayasasının 3. maddesine göre, "şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır." Kırmızı rengin tonu Pantone 186 veya RGB (227, 10, 23) olarak tayin edilmiştir.

  - Türk Bayrağın boyu, eninin bir buçuk katıdır.
  - Ay, iç ve dış çemberlerin birbirini kesmesinden meydana gelir. Ayın dış çemberinin çapı, bayrak eninin yarısına eşittir.
  - Ayın iç çemberinin çapı, Bayrak eninin onda dördüne eşittir.
  - Ayın ağzı uçum yönüne bakar.
  - Yıldız çapı, Bayrak eninin dörtte birine eşit olan ve beş eşit parçaya bölündüğü farz edilen bir çemberin bölüşme noktaları birer atlanarak meydana getirilir.
  - Yıldızın uçlarından biri, Bayrak ekseniyle ayın iki ucundan geçtiği farz edilen çizginin kesiştikleri nokta üzerindedir.
  - Uçkurluğun genişliği, bayrak eninin otuzda biridir.

  Türk Bayrağı Özelliklerine Göre Çizim Tekniği
  Çizime başlamadan önce bir en belirlemen gerekir. En için 12 cm iyidir. Kağıta çizim için. Sonra kitabındaki ölçüleri sırayla çizime uygulayacaksın.

  Aşağıdaki resme göre anlatıyorum. İlk önce sağdaki genişliği çiz. Sonra bağıntıda dediği gibi boy enini 1,5 katıdır. Eni 12 cm aldıysan boyu 18 cm çizeceksin. Dikdörtgeni oluşturduktan sonra en sola uçkurluk genişliğini çizersin 12.(1/30)=0,4 cm yani 4 mm çizeceksin.

  Sonra büyük hilali(çember) çizmek için büyük çemberin uçkurluktan ne kadar uzakta onu bulman gerekiyor.

  [​IMG]

  Oda genişliğin 1/2 dir. Yani 6 cmdir. Dikdrtgenini eninin orata noktasından 6 cm sağa bir nokta koyarsın ve buraya büyük çemberi çizersin.Büyük çemberin yarıçapını bulalım o zaman. Büüyk çemberin çapı genişliğin yarısıdır. O zaman yarıçapı bununda yarısı yani 3 cm olan bir çember çizeceksin. Biraz önce belilrlediğin noktaya 3 cm yarıçapında bir çember çiz pergelle. Şimdide küçük çemberi çizeceğiz. Bu küçük çemberin çapı en çarı 0,4 yani 12x0,4=4,8 cm dir yarıçapı 4,8/2=2,4 cmdir. Şimdi küçük çemberi çizeceksin yalnız. Nereye çizeceksin. Biraz önceki büyük çemberi çizdiğimiz merkezden 12x0,0625 yani 0,75 cm yani 8 mm sağ tarafa bir nokta koyup buraya çizeceksin. Sonra bu iki çemberin bazı kısımları üstü üste gelecek. Hilal oluşması için bu üst üste gelen bölümleri sileceksin.

  Geriye kaldı Yıldız. Yıldızı Şekilde görünen E uzunluğunun sağ bitimine gelecek şekilde ve merkezi bayrak eninin ortasına gelecek şekilde çizilecek. Yıldızı çizmeden önce yarıçapını bulacaksın. çapı enx(1/3)=12x(1/3)=4 cm çapı yarı çapı ise 2cm dir. biraz önce belirlediğimiz noktaya 2 cm çaplı bir çember çiz. Bu çember içine bir yıldız çizmek gerekecek. Çember içine yıldız çizmek için çember içine düzgün beşgen çizmek gerekir. DÜzgün beşgen çizmekte ortaokul konusu değil. Onun için o kısımı göz kararı çizebilirsin.
   


Sayfayı Paylaş