Tüp Kanseri Nedir, Tuba Kanseri Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Tüp Kanseri (Tuba Kanseri)
  Tuba kanseri, genital organ kanserleri arasında oldukça nadir görülen bir kanser türüdür. Rahim ağzı kanseri gibi erken yakalanabilen bir kanser türü olmadığı için ve semear gibi akıntı testleri ile teşhis edilemediği için erken tanısı pek mümkün değildir. Tuba kanseri, yumurtalık kanseri gibi çok geç teşhir edilebilen bir kanser türüdür.

  Yumurtalık kanseri çok gözüktüğü ve geç teşhis edildiği için daha fazla tehdit unsuru oluşturur ancak tuba kanseri de belirtisi az olan ve fazla bilinmeyen bir türüdür. Geç teşhis edilmesi nedeniyle yüksek riskli bir hastalıktır. Tümör cinsi de çok kötü olan bu kanser, kadınların ancak yüzde 0.03’ünde görülse de dikkate alınmalıdır.

  Tüp kanserleri başlıca tüplerden kaynaklananlar ve daha sıklıkla görülen çevre organlardan tümöral yayılım olmak üzere iki grupta incelenebilirler.

  Hastalığın Görülme Sıklığı
  Jinekolojik kanserlerin en nadir görülen tiplerinden birisidir. Genelde 50-60 yaş aralığında menopoz sonrası dönemin hastalığıdır. Olguların ancak % 20 ‘si 50 yaşın altındadır.

  Risk Faktörleri
  Tam olarak belirlenmiş risk faktörleri olmamakla birlikte , kronik tüp iltihapları , tuberkulozun tüpü tutması halinde hastalığın arttığına inanılır. Kısır ve doğum yapmamışlarda daha sıklıkla rastalanılan bir jinekolojik kanserdir.

  Klinik bulgu ve belirtiler
  Çok hızlı seyreden bir hastalık olduğundan tüp kanserinde erken tanı neredeyse imkansızdır. Genellikle başka nedenlerle opere edilen vakalarda tesadüfen tanı alırlar. % 20 hastada herhangi bir belirtisi yoktur. En sık % 50 hastada anormal vaginal kanama şikayeti mevcuttur. Yapışık kıvamda vaginal akıntıda sıklıkla bu tip hastalarda varolan bir yakınmadır. Ağrı, akıntı ve kitle hastalığın tanısal üçlüsüdür.

  Tanısal Yaklaşım
  Klinik şüphe tanıda en önemli yaklaşımdır. Ardından görüntüleme yöntemleri ve tümör markırları ile hastalığın tanısı hakkında fikir sahibi olunabilir.

  TEDAVİ
  Tüp kanserinde , tıpkı over kanserinde olduğu gibi evreleme cerrahisi yapılarak hastalığın yayılım derecesi hakkında fikir sahibi olunur. Kitle küçültücü cerrahi yapılarak hasta daha sonra yayılım derecesine göre kemoterapiye verilebilir. Tüplere sınırlı hastalıkta kemoterapi verilmeyebilir. Fakat tüp kanserinin ana tedavi şeması cerrahi+kemoterapi şeklindedir.. Çok daha ileri evrelerde ise radyoterapi de fazla etkili olmamakla birlikte denenen tedavi rejimlerinden birisi olarak karşımıza çıkar. Tedavinin mutlaka jinekolog onkologlarca yapılması gereklidir.
   


Sayfayı Paylaş