Tüp Bebek Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve buruneste tarafından 7 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. buruneste New Member


  Tüp bebek yöntemi normal yöntemler ile hamile kalamayan kişiler için uygulanan bir yöntemdir. Tüp bebek gebelik yöntemi ülkemizde 1995 yılında ortaya koyulmuş ve bir çok kişide faydalı olmuş bir tekniktir. Bu yöntemi kullanarak çok rahat çocuk sahibi olabilirsiniz.

  Kısaca tüp bebek tekniğinden bahsetmek gerekirse kadın ve erkek üreme hücrelerinin vücut dışı tekniklerle dölleme işlemidir. Laboratuar ortamında elde edilen embriyoların rahme transfer edilerek yapılmaktadır. Bu yöntem ile kadın ve erkek üreme hücreleri 48 saat kadar bekletilir. Geçen süre zarfı içerisinde yumurtalarda döllenme beklenir. Yumurtalarda tıp dilinde ise embriyo denilmektedir. Elde edilen embriyolar rahim içerisine yerleştirilir. Bu yöntem sonucu içerisinde bayanlarda %50 oranda gebelik oluşur.

  Temel olarak OPU sırasında follikül aspirasyonunda kullanılacak tüplerin 37°C da tutulması amacıyla kullanılır. Tüp bebek tedavisi bu aygıt aspirasyon pompalarının ısıtıcı tablaya sahip olmadığı durumlarda kullanılmış ve birçok yerde de kullanılmaya devam etmektedir. Ancak yeni aspirasyon pompalarının folliküler aspiratm toplanacağı tüpleri vücut ısısına kadar ısıtması nedeniyle ayrıca alınmasına gerek yoktur. Aspirasyon pompalarının ısı değeri özellikle tüplerin içinde sıvı olduğu zaman ölçülmeli ve tüplerin yeterince ısmabilmesi için alet OPU dan önce çalıştırılmalıdır. IVF laboratuvarlarında OPU sırasında folliküler aspiratm hemen incelenemediği durumlarda veya sperm süspansiyonundan motil spermlerin elde edilebilmesi için tüplerin yerleştirildiği ısıtıcı bloklar da vardır ve bu bloklar genellikle ısının sabit tutulması amacıyla kullanılır ve çoğu zaman da multi block heater ile karıştırılmaktadır.

  Yeni üretilen mediumlarm kullanılmasıyla birlikte embriyoloji laboratuvarına giren yeni aletlerden birisidir. Geçmişte yaşananlardan farklı olarak, follikül aspirasyonunda, gamet ve embriyoların dışarıda bulunduğu süre içinde kullanılan HEPES veya MOPSlu mediumlar hazır olarak üretilmektedir. Dolayısıyla HEPES (veya MOPS) içeren bu mediumlarm 37°C a kadar ısıtılmaları yeterlidir. Tüp bebek işlemlerinde bu tür mediumlarm kullanılmadan bir süre önce doku kültür kabininin tablası üzerinde ısıtılması mümkündür, ancak ısının homojen olarak yayılamayacağı düşünülerek etüv kullanılması daha avantajlı olacaktır.

  Mediumlarm ve diğer kimyasal maddelerin saklanması amacıyla her laboratuvarda bulunmalıdır. Ayrıca hazırlanan kimi mediumlarm bir süre sonra tekrar kullanılabilmeleri için derin dondurucuda saklanması gerekir. Bu nedenle standart buzdolabının derin donduruculu olanları tercih edilmelidir.

  Tüp bebek merkezi olarka üretim bandından itibaren laboratuvara getirilinceye kadar soğuk zincir içerisinde tutulur ve laboratuvarda da bu koşulların sağlanması gerekir. Bu nedenle buzdolabının ısısı sürekli kontrol edilmeli ve gözlenen değerler günlük olarak kaydedilmelidir. Buzdolabı kapağında ısının daha yüksek olacağı dikkate alınarak buradaki raflara medium koyulmamalı ve hazırlandıktan sonra mediumlar buzdolabına kaldırılacaksa mutlaka ka¬pakları sıkıca kapatılarak parafılmle sarılmalıdır. Tüp bebek hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için tupbebekmerkezi.com.tr adresinden tüp hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş