Tune Up Utilities 2006 Kullanımı

Konusu 'Resimli Program Anlatımları' forumundadır ve KaRaHaN tarafından 12 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. KaRaHaN Well-Known Member


  Program bilmeyenler için Windows optimizasyonu ve gizli kalmış birçok ayarı yapmak için birebir.çeşitli forumlarda (bizim forumda var) regedit (kayıt defteri) de yapılacak değişiklerle Windows un performansı ve görünüm ile alakalı birçok şeyi değiştirmek mümkün bunlara en bilinenelerinden birkaç örnek vermek gerekirse takas dosyası kullanımı wimdows başlangıç ekranı değiştirme ntfs dosya sisteminde dosyalrın dos kayıtlarının tutulması hatta intertnet exploler ın en üstteki yazısından biligisayarıma sağ tıkadığınızda özelliklerde görünen xp logosuna kadar yüzlerce ayarı değiştirmek mümkün. Üstelik bu ayarları bir tık ile geri alabilrsiniz.

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  ayrıca clean up &repair kısmında registry ve dosya temizliğini düzenli yapın

  bunlar sadece yapılabileceklerin yarısı.ayrıca program kendi ikon paketlerini kullanmanız dışında xp nin arkaplanında falan çalışıp ram tüketmez değişiklikleri yapar ve işi biter.  1-Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerim tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor.

  2-Sistemin doğru ve performanslı çalışmasını sağlamak için düzenli olarak defrag etmekte fayda vardır. Ama eğer sistem gereksiz özelliklerle meşgul tutuluyorsa defrag'da ancak bir yere kadar yardım edebilir. Bu püf noktası DOS tabanlı program ve Win95'ten öncesiyle hiç ilgilenmeyenler için. Windows XP'de bir dosya/klasör için iki isim yaratılır, bunlardan ilki gördüğünüz isim bir diğeri ise DOS için hazırlanmış ismidir(DOS' la düzgün çalışması için). Bu isim çalışması CPU ve sabit disk gibi sistem kaynaklarını boşa uğraştırmış olur. Sadece bununla da kalmayıp yapmış olduğunuz MFT kullanımını da düşürür.


  Yukarıdaki açıklamalar ışığında bu özellikleri iptal etmek için yanlarındaki tikleri kaldırın.(soldan drives seçili)
   


Sayfayı Paylaş