Tükürük sıvısının (tükürüğün) görevleri nelerdir?

Konusu 'Etüt Merkezi' forumundadır ve Nysa tarafından 6 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Tükürük veya salya, insan ve hayvan ağzında üretilen bir tür sıvıdır. Bu sıvı, dilin altındaki tükürük bezleri aracılığıyla üretilir. Tükürük, çoğunlukla sudan oluşur, ancak içinde mukus, elektrolitler, bazı enzimler ve antibakteriyel bileşikler barındırır. Nişastayı kimyasal olarak parçalayabilen enzimleri içeren tükürük, diş çürümesini önemli ölçüde engeller. Tükürüğün pH değeri nötre çok yakındır. Yılanlar gibi bazı hayvanlar, tükürük bezlerine benzeyen organlarında kendilerini düşmanlardan korumak amacıyla zehir de üretirler.

  İşlevleri: Tükürük, sindirimin başlamasını sağlayan bir sıvıdır. Nişastayı maltoza ve dekstrine parçalayan tükürük, diğer aşamalarda sindirimi kolaylaştırır. Yine tükürük, ağızda olası birçok bakteriyi yok eder. Ancak ağzın düzenli temizliği sağlanmadıkça bu antibakteriyel bileşiklerin etkisi yetersiz kalır. Ayrıca tükürük, ağızda kalan ve dişlere yapışan tartarları parçalar ve ağızda kalmış yiyecek artıklarını ayrıştırmayı sürdürür.

  Tükürüğün bir diğer önemli özelliği ise; özgül ağırlıkları farklı olan yağ, su, asit gibi maddelerin faz farkı yaratarak ayrışmasını önlemek, bunların karışımını sağlayarak hazmı kolaylaştırmaktır.

  Midede; düşük özgül ağırlıklarına sahip olan yağlar üstte, daha yüksek özgül ağırlığına sahip olan asit ve su, altta kalarak ayrışırlar. Bu sebeple; hazma yardımcı olacak mide asitlerinin yağları parçalaması imkânsız hale gelir. Tükürük; bu faz farkını (ayrışmayı) ortadan kaldırarak uzun bir süre özgül ağırlıkları eşitler ve böylelikle yağ, su ve asit katmanlarını ortadan kaldırarak asitle karışmasını sağlar ve hazmı kolaylaştırır.

  Eski Türk geleneklerinden olan, yemekten sonra 15 dakika kadar sakız çiğnemekle bolca tükürük üreterek doğal yoldan hazmı kolaylaştırma günümüzde unutulmuş, ilaç kullanımı ön plana çıkmıştır.

  [Kaynak: http://www.wiki-zero.net/index.php?...Eub3JnL3dpa2kvVCVDMyVCQ2slQzMlQkNyJUMzJUJDaw]

  Tükürüğün kendisine mahsus bazı özellikleri vardır. Bu özellikleri önem sırasına göre şöyle sıralayabiliriz.

  - Tükürükte vücuttaki sıvıları, olgunlaştırma, çözme, yarayı ve şişlikleri iyileştirme gibi özellikler vardır.
  - Tükürük, ağızı ıslak tutar,
  - Çiğnenen lokmaları ıslatır,
  - Yutmayı kolaylaştırır,
  - Sindirime kolaylık sağlar
  - Dişlerin sağlığını korur,
  - Bazı yaraları iyileştirir
   


Sayfayı Paylaş