Tüketicinin tasarruf eğilimi LPG li oto satışını artırdı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 10 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Ekonomik kriz nedeniyle
  tasarrufa yönelen sürücüler sıfır araçta da LPG'ye başvurdu. Geçtiğimiz yıllarda araçlarına LPG taktırmak için kuyruğa giren araç sahipleri, şimdi otomotiv bayilerinin kapısını çalıyor. Tüketiciden gelen talebe cevap vermek isteyen otomotiv bayileri, sıralı otogaz sistemleri takan firmalarla anlaşma yoluna gitti. Sıfır araçlar bayiden LPG'li olarak tüketiciye teslim ediliyor.

  Yüzde 35 tasarruf sağlıyor
  Marka garantili LPG'li araçların Türkiye'deki öncüleri arasında yer alan Chevrolet, beş farklı gövdeye sahip aracında LPG seçeneği sunuyor. Firma nisan ayı ortalarında pazara sunacağı yeni model otomobillerinde de LPG imkânı sunacak. Chevrolet'nin Türkiye'deki benzinli otomobil satışlarının yüzde 70'inin LPG'ye dönüştürülerek satıldığını belirten Chevrolet Pazarlama Müdürü Murat Aydın, bu eğilimde sürücülerin tasarrufa yönelmesinin etkili olduğunu söyledi. "LPG'yle yüzde 30-35 yakıt tasarrufu sağlanıyor. Chevrolet'nin araçlarında ÖTV indirimi öncesinde 22 bin TL olan fiyatlar şu anda 20 bin TL'ye indi" diyen Aydın; 2007'de 704 adet olan LPG''li araç satışlarının 2008'de 2 bin 550'ye çıktığını dile getirdi.

  ÖTV indirimiyle birlikte araç satışlarında ciddi artış meydana geldiğine dikkat çeken Proton Türkiye Genel Distribütörü Ulu Motor'un yetkilileri de "ÖTV indirimini değerlendirip araç alanlar, LPG'li araç alarak ikinci kez tasarrufa gitmiş oluyor. Satışlarımızdaki artışta LPG'nin oldukça büyük etkisi var. Şu an satışlarımızın yüzde 70'i LPG'li" açıklamasını yaptı. Yaklaşık 1 yıl önce LPG'li ilk araç modelini çıkaran Japon Daihatsu da bugün araç satışlarının yüzde 10'unu LPG'li olarak gerçekleştiriyor.

  Ayar Otogaz Dönüşüm yöneticisi Mehmet Uçar, LPG sistemi kullanmak isteyen müşteri sayısındaki artışın özelikle 0 kilometre araçlarda dikkat çektiğini belirtiyor. Uçar'ın verdiği bilgiye göre kriz nedeniyle tasarrufa yönelmek isteyenler sistemin maliyetine katlanmaktansa LPG dönüşümü sağlanmış araçları almak istiyor. Uçar, haftada en az 5-10 tane 0 kilometre aracın LPG taktırdığını söyledi.

  LPG tüketimi yüzde 4.5 arttı

  Dünya genelinde daha çok çevreci olduğu için tercih edilen LPG, Türkiye'de ise bir tasarruf aracı olarak görülüyor. Benzine karşı nispeten daha ucuz olan LPG'yi, hemen her akaryakıt istasyonunda bulmak mümkün. Petrol Sanayi Derneği'nin (PETDER) verilerine göre geçen yıl oldukça yüksek seyreden petrol fiyatlarının etkisiyle benzin tüketimi yüzde 10.5 düşerken LPG tüketimi yüzde 4.5 artarak 2.1 milyon tona ulaştı. PETDER'in bu yılki tahmini benzin tüketiminde yüzde 11'e varan düşüş LPG tüketiminde yüzde 1-3 arasında artış yönünde.
  09.04.2009, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş