Tüketicinin 7 Gün İçinde Cayma Hakkı Nasıl İşler

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 3 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Cayma Hakkının Kullanımı Nasıl İşler
  Kanunda Tüketicinin 7 Gün İçinde Cayma Hakkı Nasıldır

  Satın aldığınız ürün nedeniyle verilen belgenin (faturanın) üzerindeki tarihe dikkat ediniz, kapıdan satış yapan satıcıların bir kısmı, bu cayma hakkını ortadan kaldırmak için daha önceye ait bir tarih atmaktadırlar.

  7 gün içindeki cayma hakkıyla ve kusurlu(ayıplı) maldan kaynaklanan hakların doğurduğu sonuçlar birbirinden farklı olabilir. Cayma hakkıyla satış tüm sonuçlarıyla ortadan kalkarken,ayıplı malda başka bir ürünle değiştirme, ayıbı giderme, tamir, onarım isteme gibi haklar ortaya çıkmaktadır.
  Bu 2 durum birbirinden farklıdır. Tüketiciye cayma hakkının verilmesinin nedeni, kapıdan satış,anında satış gibi satış türlerinde tüketiciye, bir malı almak için düşünme süresinin verilmemesi nedeniyle tüketicinin istismara uğramasını önlemektir.

  Bu nedenle 7 günlük bir düşünme, ölçme, tartma süresi verilmiştir.

  E-Kapıdan Satışlar
  Cayma Hakkının Kullanımı:
  Tüketici;
  a) Malın teslimi ile sözleşmenin aynı tarihte yapılması durumunda sözleşmenin düzenlendiği tarihten itibaren,
  b) Malın tüketiciye teslimi sözleşmenin imzalandığı tarihten sonra ise malın teslim tarihinden itibaren,
  c) Hizmet satımında, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren, 7 günlük cayma hakkı süresinin sonuna kadar malı veya hizmeti kabul veya hiçbir gerekçe göstermeksizin reddetmekte serbesttir. Bu süre dolmadan satıcı veya sağlayıcı, kapıdan satış işlemine konu mal veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez. Mal veya hizmetin reddedilmesi halinde tüketici cayma kararını, herhangi bir şekil şartına bağlı kalmaksızın satıcıya bildirir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren yirmi gün içinde malı geri almakla yükümlüdür.
   


Sayfayı Paylaş