Tüketici Sorunları Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Tüketici Sorunları Hakem Heyetine Nasıl Başvuru Yapılır?

  Satın alınan mal veya hizmetin ayıplı olduğu anlaşıldığında ilk yapılması gereken işlem mal ya da hizmetin alındığı kurum ile görüşmektir. Mal ya da hizmeti sağlayan kurum size yardımcı olmuyor ve mağdur bırakıyor ise o zaman hakkınızı Tüketici Sorunları Hakem Heyetinde ve Tüketici Mahkemelerinde arayabilirsiniz. Almış olduğunuz mal ya da hizmetin maddi değeri 2014 yılı itibariyle 1,200 liradan az ise gitmeniz gereken yer Tüketici Sorunları Hakem Heyetidir. Eğer bu tutardan yüksek ise o zaman hakkınızı Tüketici mahkemelerinde aramanız gerekir.

  Tüketici Sorunları Hakem Heyetine Başvuru yaparken uymanız gereken işlemleri sırası ile yazacak olursak;

  Ayıplı olduğunu düşündüğünüz ürün ya da malın evraklarını hazırlayın. Fatura, satış fişi ve garanti belgesi gibi belgeler...

  Tüketici Sorunları Hakem Heyetine sorununuzu anlatan bir dilekçe yazın. Dilekçenizde aldığınız hizmet veya malın mahiyeti, ne zaman alındığı, ne zaman teslim edildiği, kaç liraya mâl edildiği, sorunun ne olduğu, hizmet ya da malı aldığınız kuruma gittiğinizde nasıl bir karşılık aldığınız ve sonuç olarak konuyla ilgili ne yapılmasını istediğinizi (para iadesi, ödeme iptali, değişim vb.) düzgün bir dille yazarak anlatınız.

  Yapacağınız başvurular tamamen ücretsizdir. Konu incelenir, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti yetkilileri sizin adınıza mal ya da hizmet sağlayıcı tarafla iletişime geçer ve yazışmalar yapılır belli bir sürenin sonunda size geri dönüş yapılır.

  Dilekçenize size ulaşılabilecek irtibat adres ve telefon bilgilerinizi de yazmayı unutmayın.
   


Sayfayı Paylaş