Tüketici İtiraz Dilekçesi

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve Nysa tarafından 22 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Tüketici İtiraz Dilekçesi Örneği
  Kredi Kartı Yıllık Aidatına Tüketici İtiraz Dilekçeleri, Kredi Kartı Yıllık Ücretlerine İtiraz Dilekçesi Örneği, Kredi Kartı Yıllık Paralarına Bankaya ve Tüketici Hakem Heyetine Verilen İtiraz Dilekçesi Örneği


  .....Bankasi MÜŞTERİ HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ'NE

  Bankanızın _____ _____ _____ _____ Nolu kredi kartı kullanıcısıyım. Bankanız
  Tarafından kredi kartı aidat bedeli olarak __ YTL hesap dökümüme yansıtılmakta ve Şahsımdan tahsil edilmektedir.

  Kredi Kart ücreti adı altında para kesilmesinin hukuki mesnetsizliği;

  • 4822 Sayılı Kanun ile Değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un "Sözleşmedeki Haksız Şartlar" başlıklı 6. maddesine ve 5464 Sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunun 24. maddesine göre bankanızın almış olduğu bu kart ücreti, herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından ve de söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilemeyip; müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır. Ayrıca 5464 sayılı yasanın 44. maddesinde yapılan atfa binaen, uyuşmazlıkların Tüketici Hakem Heyeti'nde ve/veya Tüketici Mahkemesi1 nde çözümleneceği hüküm altına alınmıştır, denilmektedir.

  Kortu ile ilgili emsal karar:

  • Kocaeli Tüketici Mahkemesi'nin 04/10/2006 tarih ve 2006/368 Karar Nolu kararı
  • Bu konudaki Kocaeli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin haksız alınan ücretin iadesi yönündeki kararın onaylaması emsal teşkil etmektedir.
  Her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Bu sebeple haksız bir şart İçeren sözleşmeler geçersizdir.Yukarıda açıklanan nedenlerle hakkaniyet ve mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde bankanız tarafından kredi kartı ekstreme borç kaydedilen / tahsil edilen ___ YTL kart Bedelini ödemek istemiyorum; ekstreme borç kaydedilen / tahsil edilen kredi kartı ücretinin tarafıma iade edilmesini. Söz konusu kredi kartıma gelecekte de aidat bedeli borç kaydedilmemesi için gereğinin yapılmasını rica ederim.


  Adı Soyadı
  İmza
  Tarih
   


Sayfayı Paylaş