Tüketici Hakları Nelerdir Kısaca

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve Nysa tarafından 21 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  En Temel Tüketici Hakları Nelerdir Kısaca

  Tüketici Hakları denince bir çoğumuz biliyoruz desekte bu konuda pek fazla bilgi sahibi olduğumız kesin açıkçası bazı durumlarda ne yapacağımızı bilemediğimiz için aldığımız ama memnun kalmadığımız bir ürünü mecburen aman ya ne uğraşacağız diyerek kullanmak zorunda kalabiliyoruz.

  Tüketici Hakları Nelerdir merak bu konuda bilgi sahibi olmamız hepimizin yararına olacaktır sizlere Tüketici Hakları Nelerdir kısaca aktarmak istiyorum.

  Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı

  Barınma,ısınma, aydınlanma, içecek ve kullanacak su bulma,haberleşme, ulaşım tüketicilerin en temel ihtiyaçlarıdır. Her tüketici, bu temel ihtiyaçların karşılanmasını talep edebilir.

  Sağlık Ve Güvenlik Hakkı

  Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin insan yaşamı ve sağlığı açısından kullanıcısına

  Eğitilme Hakkı:

  Tüketicinin hak ve çıkarlarını koruyabilmesi, tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitilmesidir.

  - Tüketicinin mal ve hizmeti satın alırken doğru karar verebilmesinin sağlanması için tüketicinin gerekli bilgilere ulaşabilmesi ve zararlı, yanıltıcı reklamdan, etiketten, ambalajdan korunmasıdır.

  Seçme Hakkı

  Tüketicilerin çeşitli ürün ve hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilmeleri anlamındadır. Rekabetin tam olarak işlemediği pazarlarda devlet aksaklıların giderilmesi için yapacağı düzenlemeler ile uygun kalite ve fiyatlarda mal ve hizmetlerin tüketicilere sunulmasını sağlamalıdır.

  Zararların Giderilmesi Hakkı

  Satın alınan mal veya hizmetten dolayı tüketicinin uğramış olduğu zararın giderilmesi, o mal veya hizmetin yeniden tüketiciye ulaştırılmasıdır.

  Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı

  Tüketiciye kıyaslama imkanı verecek çeşitte mal ve hizmetin en uygun fiyattan sunulması, satış sonrası her türlü teknik destek ve servisin tüketiciye ulaştırılmasıdır.
   


Sayfayı Paylaş