Tüketici Hakları Ayıplı Mal İade

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 26 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Tüketici Hakları Ayıplı Mal İadesi
  Ayıpsız malın iadesi, Ayıplı malın iadesi

  İnsanların istek ve gereksinimleri sınır tanımıyor. Satınalma gücü yükseldikçe tüketim eğilimi de artıyor. Bu gereksinimleri karşılamak için belirli bir eder karşılığında çok çeşitli mal ve hizmetler sunuluyor. Aldığınız ürünün arızalı ya da yasal adıyla ayıplı çıkması durumunda neler yapmanız gerektiğini baştan bilirseniz çok üzülmezsiniz. Aşağıdaki gelişmeleri birebir yaşamış bir tüketici olarak tecrübemi sizlerle paylaşmanın yararlı olacağını düşündüm. Burada yazdıklarım konusunda beni yönlendiren Antalya Tüketiciler Derneği mensuplarına da teşekkür ediyorum.

  Öncelikle tüketici olarak yalnız olmadığınızı, bazı yasal haklarınız olduğunu bilmeniz açısından ilgili yasanın önemli bir maddesine göz atalım dilerseniz.

  Ürün sevisten geldiğinde arızası kesinleşmişse bunun yazıldığı "Servis Fişi"ni imzalamadan önce tercihinize göre üç şey yazma hakkınız var:

  1) Ürünün tamir edilmesini,

  2) Ürünün yenisiyle değiştirilmesini,

  3) Paranızın iadesini,

  isteyebilirsiniz. Bunlardan birini "Servis Fişi"nin üzerine mutlaka yazın.

  Tamir edilen veya değiştirilen ürünü teslim alırken ise "Teslim Fişi" doldurulur ve size imzalatıldıktan sonra ürün teslim edilir. Bu fişin üzerine de imza atmadan önce "Yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla teslim alıyorum." yazın ve bir kopyasını ya da fotokopisini alın.

  Diyelim ki satıcı firma "ayıplı mal"ı geri almadı ve paranızı iade etmedi, ürün değişimine de yanaşmadı. O takdirde iadeli taahhütlü bir ihtarname çekmeniz gerekiyor. Taslağı şöyle olabilir:

  (Firma Adı) 'na

  .../.../20.. tarihinde ..... mağazanızdan .......... marka ve ........ model ............. ürününü aldım. Ancak ............................ şeklinde bir arızayla karşılaştım (burada arızayı anlatın). Otuz gün dolmadan ürünün yenisiyle değiştirilmesini, bu mümkün değilse paramın iadesini talep ediyorum.

  İhtaren bildiririm. Tarih

  Adres İsim

  Tlf İmza

  Ben bu aşamaya gelmeden ayıplı ürünün değişimini sağlamıştım. Bunda da olumlu bir gelişme olmadığı takdirde ilgili İlçe Kaymakamlığına dilekçe ile başvurulması gerekiyor.

  Tüketici Hakları Ayıplı Mal İade Hakkında Bilgi
   


Sayfayı Paylaş