Tropheus Duboisi, Tanganika Cichlid Tatlı Su Balığı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 18 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Akvaryum/Tatlı Su Balıkları/Tanganika Cichlid
  Balıklar, Bitkiler, Akvaryumlar, Ekipmanlar, Dış filtre, İç filtre, Balık yemleri, Aksesuarlar, Akvaryum resimleri, turkeyarena.net, Akvaryum fiyatları, Akvaryum bakımı, Balık bakımı, Su kaplumbağası, Cichlid, Yunus ciklet...


  Ortak İsim: Duboisi Cichlid
  Bilimsel Adı: Tropheus Duboisi
  Dağıtım: Afrika/Tanganika
  Beslenme: Otobur
  Mizaç: Kendi türüne çok agresif
  PH: 7.5-9.5
  Sıcaklık: 23C - 27C
  Maksimum Boy: 13 cm
  Varyansları: Masva, Kigoma
  Ana renkler: Siyah, Mavi, Sarı, Beyaz
  Cinsiyet: Cinsiyet ayrımı zordur.Erkekler dişilere göre daha iridir.
  Bakım: Duboisi, beslenme bakımından bakımı zor olan bir balıktır.%100 sebze içerikli yemlerle beslenmelidir.Duboisilerin bağırsaklarının diğer cichlid türlerine göre uzun oluşu, proteinli yemle beslemede sorun oluşturacaktır.Proteinli yem ağırlıklı beslenen bu balıklarda, bloat hastalığı kaçınılmaz olur ve hastalık ölümle sonuçlanır.Özellikle, sprulina içerikli pul ve granül yemlerden kullanınız.Yemleme günde 2-3 kez az miktarda verilmeli, en azından 2 haftada bir kez bir günlük yemsiz diyet uygulanmalıdır.
  Duboisilerde dikkat edilmesi gereken diğer bir unsurda su değerleridir.Duboisi, ph'ı yüksek bir akvaryumda bakılmalı, ph değerleri sürekli kontrol edilmelidir. turkeyarena.net
  Bu balık için, kuracağınız tank en az 350 litre olmalıdır.Duboisi en az 10'lu koloni şeklinde bakılmalıdır.Akvaryum, kaya dekorasyonlarla, 2-3 kısma bölünmelidir.Duboisi kendi türüne karşı aşırı agresif olduuğundan, zayıf duruma düşebilecek balıklar için, saklanma alanı yaratılması şarttır.
  Duboisi. yavruyken mükemmel bir görünüme sahiptir.Siyah vücudu üzerinde, beyaz noktalarla, akvaryumunuzda mükemmel bir görüntü oluşturur.Ancak, yavru duboislerde, yanlış yemleme ve stres yüzünden ölüm oranları çok olacaktır.
  Her ne kadar profesyonel bir bakım gerektirsede, biraz dikkat ve bilgiyle, bakılmaya değer balıklardır.
  Üretim: Ağızda kuluçka yöntemiyle üretimi sağlanır.2 erkek, 12 dişi şeklinde akvaryumlarda, yaklaşık 20 yumurta alınabilir.Ancak Türkiye piyasasında, duboisi için, böyle bir koloni oluşturmak çok zordur.6-8 dişi sayısı ancak 3-4 düzine yavru duboisi alınarak yakalanabilir.
   


Sayfayı Paylaş