Transformatörler Nasıl Çalışır

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Transformatörler Nasıl Çalışır
  Aşağıdaki Şekilde transformatöre alternatif gerilim uygularsak; Primer sargılarından alternatif bir akım geçer. Bu I1 akımı, demir nüve üzerinde zamana göre yönü ve şiddeti değişen bir manyetik alan meydana getirir.
  Bu manyetik alan devresini, nüve üzerinden ve sekonder sargının bulunduğu bacak üzerinden de geçerek tamamlar. Devresini sekonder sargının bulunduğu bacak üzerinden tamamlayan değişken manyetik alan kuvvet çizgileri, sekonder sargı iletkenlerini keserek sekonder sargılarında bir E.M.K. indüklenir. Böylece aralarında hiçbir elektriki bağ olmadığı halde, primer sargıya uygulanan alternatif gerilim sekonder sargıda, elektromanyetik indüksiyon yolu ile aynı frekanslı bir gerilim indüklenmiş olmaktadır.

  [​IMG]
  b) Doğru gerilim uygulandığında:
  Transformatöre doğru gerilim uygularsak Primer sargıdan bir doğru akım geçer ve nüve üzerinde manyetik alan meydana gelir. Ancak bu manyetik alan, yönü ve şiddeti değişmeyen sabit bir manyetik alandır. Sekonder sargı, sabit manyetik alan içinde kaldığından üzerinde bir E.M.K. indüklenmez. Ancak, doğru gerilimin uygulandığı ve kesildiği anlarda bir değişme olur.

  Bunun sonucunda kısa süreli olarak sekonder sargıda E.M.K. indüklenir. Eğer doğru gerilim uygulandığımız primer sargı devresine, devreyi sık açıp kapayan adına vibratör denilen bir elektronik devre elemanı konulursa, primer sargılarına alternatif bir gerilim uygulanmış gibi olacağından sekonder sargıdan alternatif gerilim alınabilir.

  Sonuç olarak ; Transformatörlerde sekonderden gerilim alabilmemiz için, primere zamana göre yönü ve şiddeti değişen bir gerilimakım uygulanması gerekmektedir. Eğer uygulanmazsa sekonderden sürekli bir gerilim almamız mümkün değildir.
   


Sayfayı Paylaş