Trahom Göz Hastalığı Nedenleri Belirtisi Tedavisi Nedir?

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 2 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Trahom Göz Hastalığı Nedenleri Belirtisi Tedavisi Nedir?
  Trahom gözkapaklarının altında birtakım kabarcıklann belirmesiyle başlayan, tedavi edilmezse kirpiklerinin içeriye kıvnlması, saydam tabakada yaralar çıkması yüzünden körlükle sonuçlanabilen bulaşıcı göz hastalığı. Müzmin biri saydam tabaka iltihabıdır.

  Trahom Nedenleri
  Yayılma genellikle anneden-çocuklara temas yoluyla, sinekler ve böcekler aracılığıyla, trahomlu hastanın havlusu, mendili, yastığı gibi eşyalarını kullanmakla geçer. Pislik ve yoksulluğun yaygın olduğu tropik bölgelerde sıkça rastlanır. Hastalık, göz kapaklarında biçim bozuklukluğuna, ülserleşmeye, tedavi edilmezse en sonunda körlüğe yol açar.

  Trahom Belirtileri
  Mikrobun vücuda girmesinden belirtilerin çıkacağı ana kadar 5-15 gün arasında süren bir sessiz dönem vardır. Ardından belirtiler ortaya çıkar. Göz yaşarması, ışıktan rahatsız olmak, gözde ağrı, kızarıklık, gözkapaklanın şişmesi, Kulak önünde küçük ve duyarlı lenf bezi büyümesi başlıca belirtilerdir.

  Tedavisi
  İlk tedavisi temizliktir. Ancak hastalığa yakalananlar ilaç tedavisine alınırlar hekim gözetiminde olumlu sonuç verir. Aynı antibiyotikler göz merhemi olarak da ağızdan tedaviye ek olarak uygulanabilir. Cumhuriyet’ten önce Türkiye’nin güney bölgelerinde yaygın olan trahom, alınan etki önlemlerle günümüzde hemen hemen tümüyle ortadan kaldırılmıştır.
   


Sayfayı Paylaş