Trafikteki dört araçtan üçünün kaskosu yok

Konusu 'Oto Kredi' forumundadır ve OrKuN tarafından 20 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Trafikteki dört araçtan üçünün kaskosu yok
  Bağımsız ve tarafsız karşılaştırma platformu Enuygun.com’un yaptığı araştırmaya göre trafikteki her dört araçtan üçünün kaskosuz ve yalnızca bir aracın özel sigortasının olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de motorlu taşıtlara yönelik sigortalarda en önemli grubu “zorunlu trafik sigortası” ve “kasko” oluşturuyor.

  Kanunen zorunlu olduğu ve eksikliğinin tespiti halinde aracın trafikten çekilmesi ile sonuçlandığından dolayı, zorunlu trafik sigortası yaptırmış olanların sayısı kasko yaptırmış olanlara göre oldukça fazla olduğu tespit edildi.

  Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, her dört araçtan yalnızca birinin kaskosu bulunduğunun altını çizerek “ “Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin (TSRSB) hazırladığı geçici sektör verilerini kasko açısından incelediğimizde ve 2009 yılı sonu itibariyle otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, kamyonet ve motosiklet gibi trafikte sıklıkla bulunan araçlar için kesilen kasko poliçe adetlerini baz aldığımızda, ülkemizde yaklaşık olarak her dört araçtan sadece birinin kaskosu bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu oran toplam araçların yarısına yakınını oluşturan otomobillerde %30, minibüslerde %25, otobüslerde %34, kamyonetlerde %36, kamyonlarda ise %38 civarında. Motosikletlerde ise bu oran % 1’in de altında.” dedi.

  Sungurlu, sigortanın kaza anında fark edildiğini belirterek “Araç sahiplerinin Türkiye’deki araç kullanma maliyetlerinin motorlu taşıt vergisi ve akaryakıta uygulanan vergiler gibi sebeplerle yüksek olması da isteğe bağlı bir sigorta türü olan kaskonun geri planda kalmasına neden oluyor. Ancak sigorta şirketlerinin çok çeşitli teminatları kombine ederek farklı fiyat seçenekleri ile hazırladığı kasko poliçeleri bulunuyor.” dedi
  Enuygun.com üzerinde araştırılan ortalama kasko priminin 815 TL olduğunu belirten Sungurlu, kasko incelemelerinin %30’unun Türkiye’deki araçların %19’unun bulunduğu İstanbul’dan, incelemelerin %12’sinin ise toplam araçların %8,5’unun bulunduğu Ankara’dan yapıldığını belirtti. Sungurlu, Anadolu’daki diğer şehirlerde kasko oranının büyük şehirlere göre çok daha düşük olduğunu bu sayıların da gösterdiğini ifade etti.
  18.03.2010, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş