Trafikte Yayaların Doğru ve Yanlış Davranışları

Konusu 'Trafik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 28 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Trafikte Yayaların Doğru ve Yanlış Davranışları
  Yayalar tarafından sergilenen dogru ve yanlış davranışların belirlenmesi ve kaldırımda yürüme ile ilgili dogru yanlış davranışlar nelerdir

  Türkiye, trafik kazalarıyla ilgili yapılan istatistiklerde her zaman dünya genelinde hep en üst sıralarda yer almıştır. Bu kadar çok kaza olması ve kaza başına hayatını yitiren insan sayısındaki yüksek oranlar, ülkemiz trafiğini insan hayatını tehdit eden en büyük faktör haline getirmiştir.

  Trafik kazalarında, sürücü bilgi ve beceri eksikliğinin oranı son yıllardaki istatistiklere bakarsak % 95 ile %98 arasında değişmektedir.

  Bu istatistikler ve yaşadığımız trafik ortamı bize gösteriyor ki, hem sürücüler, hem yolcular, hem de yayalar trafikle ilgili temel bir eğitim almadıkları için bir çok yanlışı göz göre göre yapmaktalar. (Kırmızı ışıkta geçmek gibi…)

  Otomobil kullanma ve trafikle ilgili ilk bilgileri genellikle önce aile ortamında, daha sonra da herhangi bir yakınımızdan öğrenmişizdir. Bize öğreten kişinin söylediği her şeyi doğru kabul edip, trafiğe öyle çıkmışızdır. Bu yüzden lkemizde otomobil kullanma ile ilgili bilgiler kulaktan dolma ve çoğunlukla anlıştır. Doğruluğundan emin olmadığımız birçok bilgiyi savunarak, iddialara bile gireriz!

  Günümüzün acımasız trafik ortamında ise eksik ve yanlış bilgi ile yola çıkan ürücünün şansı maalesef çok azdır. Doğru bilgiyi; beceri, sağduyu ve aygıyla uygulamak trafikteki tek yaşam şansıdır.

  Çoğu sürücünün doğru olarak bildiği, ama aslında yanlış olan bazı bilgileri izler için derledik. Bu bilgilerin ışığında hem sizler kendi bilginizi sınayın, hem de bundan sonra yakınlarınıza doğru bildiğiniz yanlışlar yerine doğruları ğreterek, bireysel sorumluluğunuzu yerine getirin.

  – Usta sürücü, düştüğü problemden kazasız sıyrılmayı bilir!
  Yanlış!
  Çünkü usta sürücü probleme girmeyen sürücüdür. Karşısına çıkabilecek her türlü tehlikeyi önceden görebilir, ona göre tedbirini önceden alır. Problemlerle uğraşmaz.

  – Otobanda tamam ama, şehir içinde emniyet kemeri takılmayabilir!
  Yanlış!

  Emniyet kemeri hayat kurtaran en önemli güvenlik gerecidir. 50 km/s hızda meydana gelen bir çarpışmada otonun içindekiler emniyet kemeri akmadıkları takdirde, 4 katlı bir binadan aşağı düşmeyle eşit şok yaşar.

  – Arkada oturanlar için emniyet kemeri takmak gereksizdir!
  Yanlış!

  Motorlu araçlar bir yere çarptığında hemen durur, ancak içindeki yolcular aynı hızla bir yere çarpana kadar ilerlemeye devam eder. Arkada oturanların da yaşam haklarını kullanmaları ve emniyet kemerlerini takmaları gerekir. Her ne kadar henüz kanunen zorunlu olmasa da, yolcuların güvenliği içing eliştirilmiş olan arka emniyet kemerleri de hayat kurtarır. Kazalarda en çok zararı emniyet kemeri bağlı olmayan yolcular görmektedir.

  – Lastik havalarını düşük tutarsak, hem daha iyi tutunur, hem de daha konforlu olur! Yanlış!

  Lastik havalarının, aracın fabrika değerinin altında olmaması gerekir. Hatta yüke ve yolcu sayısına göre artırılmalıdır. Çünkü hava basıncı düşük lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamaz. Aksine tabanın ortası yukarı kalkar ve yol ile teması kesilir. Havası düşük lastiklerin yalnız omuz kısımları yere basar. Lastik hava basıncı düşükken; kayma hareketleri çok daha düşük hızlarda başlar, fren mesafesi uzar, direksiyon hareketlerine daha geç cevap alınır. Belki daha konforlu sürüş yaparsınız ama, konforlu şekilde yoldan çıkabilir, konforlu şekilde çarpabilirsiniz!

  – Sıcak havada, lastiğin ısınmasını dengelemek için lastik havaları indirilir!

  Yanlış!

  Lastiğin ısınmasının en büyük nedeni havanın sıcak olması değil, lastik hava basıncının düşük olması nedeniyle lastik yanaklarının daha fazla esnemesidir.
   


 2. Misafir Guest

  teşklr tam aradığım gibi süpr
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Şehir içi 50, uzun yolda da yola veya yolun durumuna göre 110'u geçmezsen, arabanın bakımınıda zamanında yaparsan en iyi şoför sensin demek tpx
   
 4. demet123 Guest

  sen sanki öyle yapıyosun da başkalarına söylüyorsun!
   
 5. EmRe Well-Known Member

  Bu bayanları trafikten çıkarırsak sorun kalmaz alkış02
   
 6. Misafir Guest

  valla bunlar benim işime yarıycak yani bilgiler güzelmiş
   
 7. Misafir Guest

  bu erkekleri asıl trafikten çıkarsak kaza olmaz
   
 8. BaRıŞ Well-Known Member

  Erkekleri çıkarsak bile bomboş yolda en sol şeritte 50 ile gitmeye devam edersiniz :D
   
 9. Ayberk Guest

  Aynen Fatih Erkekleri Çıkarsak Bile sol şeritte ancak 50 ile Gidersiniz muah :D
   
 10. ot-gu Genel Sorumlu

  Bu bayanlar trafiktede erkeklere işkence çektiriyorlar, yolu ortalayıp kanto atar gibi gidiyorlar çekilinde geçelim be kardeşim alkış02
   
 11. Betty Guest

  alla alla biz çıkınca trafikten kaza olmucakmışş sizi çıkartalım hiç bişey olmaz hız yapan sizsiniz en çok erkekler kaza yapıyor
   
 12. Misafir Guest

  Performansima yardimci oldunuz 100 alirsam tskr edrm biraz kisa olsa daha iyi olurdu.
   
 13. Misafir Guest

  alakası yok bayanları trfikte çıkarmakla
   

Sayfayı Paylaş