Trafikte Telefonla Konuşmanın Cezası Kaç Lira

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 23 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Trafikte Telefonla Konuşmanın Cezası Nedir
  Trafikte Telefonla Konuşmaya Kaç Lira Ceza Kesiliyor

  Cep telefonu ile konuşmak çağımızın hastalıklarından bir tanesi. Ancak trafikte bu gerçekleşince pek çok cana mal olabiliyor. Trafik yasasında yapılan değişikliklerle;

  Otomobil kullanırken cep telefonu kullanmakta cezalar kapsamina giriyor. Bu kural ihlalini yapan sürücüler 73 Lira ile cezalandırılıyorlar.

  Pekiya trafikte telefonla konuşmanın bir yöntemi varmı;

  Ayrıca Artık sürücüler trafikte seyir halindeyken cep telefonu ile konuşabilecek. Bir şartla: Telefonu ellerine almadan, hoparlör (hands-free) yöntemiyle...

  Sürücülere cep telefonuyla konuştukları için ceza yazılması, "Hands-free" yönteminin uygulanması şartı ile kaldırıldı. Artık sürücüler, trafikte seyir halindeyken de cep ya da araç telefonları ile telsiz gibi elektronik cihazları ele almadan konuşma yapılabilecek.

  "Hands-free" telefonu ele almadan hoparlör aracılığıyla konuşma anlamina geliyor. Karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle sürücünün seyir halindeyken, cep telefonu ile konuşması yine yasak olacak ancak telefonu ele almadan hoparlör aracılığıyla konuşma yapılabilecek.

  Yönetmeliğe bu amaçla eklenen hükümde şöyle denildi:

  "Cep ve araç telefonları ile benzeri haberleşme cihazları, sürücüler tarafından çeşitli elektronik sistemler vasıtasıyla ele alınmadan kullanılabilir."
   


Sayfayı Paylaş