Trafikte Telefonla Konuşmanın Cezası 2013

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 29 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Trafikteyken Telefonla Konuşmanın Cezası 2013
  Trafikte Telefon Kullanmanın konuşmanın Cezası 2013

  Araç kullanırken telefon ile konuşmak çağımızın hastalıklarından bir tanesi. Ancak trafikte bu gerçekleşince pek çok cana mal olabiliyor. Trafik yasasında yapılan son değişikliklerle;

  Araç kullanırken telefon kullanmakta cezalar kaps***** girdi. Bu kural ihlalini yapan sürücülere 73 Lira para cezası uygulanıyor.

  Peki araç kullanırken hiç mi telefon kullanamayacağız diye aklına soru gelenlere bir yol;

  Evet Artık sürücüler trafikte seyir halindeyken cep telefonu ile konuşabilecek. Bir şartla: Telefonu ellerine almadan, hoparlör (hands-free) yöntemiyle...

  Sürücülere cep telefonuyla konuştukları için ceza yazılması, "Hands-free" yönteminin uygulanması şartı ile kaldırıldı. Artık sürücüler, trafikte seyir halindeyken de cep ya da araç telefonları ile telsiz gibi elektronik cihazları ele almadan konuşma yapılabilecek.

  "Hands-free" telefonu ele almadan hoparlör aracılığıyla konuşma anlamina geliyor. Karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle sürücünün seyir halindeyken, cep telefonu ile konuşması yine yasak olacak ancak telefonu ele almadan hoparlör aracılığıyla konuşma yapılabilecek.

  Yönetmeliğe bu amaçla eklenen hükümde şöyle denildi:

  "Cep ve araç telefonları ile benzeri haberleşme cihazları, sürücüler tarafından çeşitli elektronik sistemler vasıtasıyla ele alınmadan kullanılabilir."
   


Sayfayı Paylaş