Trafikte Sürücü Davranışları Nelerdir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 16 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Trafikte sürücülerin davranışları nelerdir

  Günümüzde kaza sonucu ölüm ve yaralanmaların 1/3 nü trafik kazaları oluşturmaktadır. Hemen her olayda olduğu gibi, trafik kazalarında da başrolde yine insan vardır. Bu yüzden trafik kazaları önemli bir sorundur. Trafik sokakta başlamakta, mahallede, bölgede ve uluslararası karayollarında devam etmektedir. Global bir kent olmaya doğru giden dünyada, trafik kazaları, bir trafik terörü olması nedeniyle de ayrıca bir önem arz etmektedir.

  İşte Trafikte sürücülerin yapması gerekenleri şöyle özetleyebiliriz
  - Sürücüler trafiğe çıkmadan önce şehir planını göz önüne almalıdır. Zira aynı mesafeye daha kısa sürede ve daha az yakıt harcayarak ulaşması mümkün olacaktır. Rahat ve ucuza yolculuk etmek için araçta şehir haritası ve şehir planını bulunması gerekir. Sürücüler şayet şehirlerarası yola çıkıyorlarsa mutlaka yanlarında karayolları haritası bulundurmaları gerekmektedir.

  - Sürücülerden özellikle ticari araç kullananların, şehirin önemli kavşak, yol, hastahane, terminal, spor alanları, kültür ve alışveriş merkezleri gibi önemli yerleri bilmeleri trafik, çevre, iktisat ve düzen açısından faydalı olacaktır.

  - Sürücülerin tarihi ve turistik yerleri bilmeleri gerekir. Bu yerler en kısa ve uygun gidiş yollarını bilmeleri turist, turizm sektörü ve trafik açısından önemlidir.

  - Sürücülerin araçlarının çevrenin dostu yapmaları için; aracın içi ve dışını temiz ve bakımlı tutmaları gerekir. Bu durum sağlık, güzel görünüm ve aracı kullananlar açısından önemlidir.

  - Sürücülerin ve kıyafetlerinin temiz ve tertipli olması gerekir. Özellikle kamu hizmeti taşımacılığı yapan araçların sürücüleri kılık, kıyafetlerine dikkat etmeleri yolcularla olan diyaloglarında karşılıklı olarak ölçülü ve saygılı davranmaları gerekir.
   


Sayfayı Paylaş