Trafikte Şube Müdürlüğüne Düşen Görevler

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 30 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kısaca Trafikte Şube Müdürlüğüne Düşen Görevler Nelerdir

  Trafik Denetleme ve Kontrol Şube Müdürü-Müdürlüğü Görev ve Yetkileri

  Şube Müdürü şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan tüm araçların denetlemeye ve kontrolünden sorumlu olup, Belediye Meclis ve Encümen kararlarına, ayrıca yönetmeliklere uygun olarak verilen görevlerden ve birimlerde çalışanlardan, birimin sevk idaresinden ayrıca görevin işleyişi sırasında meydana gelecek eksikliklerden sorumludur. Kadro unvanı Belediye Trafik Baş komiseri olup, Zabıta Yönetmeliği'ne haiz şartları sağlaması gereklidir.

  Görevleri: Belediye Trafik Müdürlüğü'nün, Trafik hizmetlerinin görev alanında bulunan şehir içi yolcu taşımacılığında çalışan Özel Halk Otobüslerinin, köy minibüslerinin ve ilçelerden gelen minibüslerin hazırlanan seyrüsefer yönetmeliği çerçevesinde denetim ve kontrol çalışmaları yapar.

  Ayrıca şehir içinde yük ve yolcu taşımacılığı yapan nakliyatçılar ve taksicilerin yönetmeliklerine uygun olarak çalışıp, çalışmadığını denetler.Yönetmeliğe aykırı olarak hareket edenlere cezai işlem uygulanmasına sağlar. Gün geçtikçe artan trafik yoğunluğuna çözüm bulmak amacıyla çözüme ilişkin raporlar tanzim eder.Bu amaç ile ilgili güzergahlarda yapılacak değişiklikler, otopark teşkil edilmesi gereken alanlar tespit edilir.Otopark teşkil edilen alanların yönetmelik şartlarına uygun olarak çalışıp çalışmadıkları kontrol edilir. Vatandaşlardan gelen talepler çerçevesinde ve belirlenen tespitlere göre değerlendirmeler yapılarak, uygun yerlerde durak ve cep yapılabilecek alanları yaya geçit yerlerini tespit eder, ilgili birimlere rapor olarak bilgi verir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun Yönetmeliğinin 16.Maddesinin "h" bendine dayalı olarak belediyece yapılmış olan Trafik Müdürlüğü'nün yetkisi altında bulunan Çocuk Trafik Eğitim Pistinin sürekli eğitime açık tutulmasını sağlar.Diğer kurumlarca verilecek olan eğitimlerde onlarla nezaret eder. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun Yönetmeliğinin 16.Maddesi "ı" bendine yer alan kanun gereği şehir içinde yaya ve taşıt yollarında, yayaların ve araçların hareketlerini zorlaştıran ve tehlikeye düşüren, motorlu araçlar dışındaki her türlü engelin ortadan kaldırılmasını sağlamak için ilgili birimlere ulaşır. Kaldırılmasını sağlar.Araçlar için ise Emniyet Müdürlüğü ile ortak çalışma yaparak kaldırılmasını sağlar. Kaldırılması mümkün olmayan engellerin ise gece ve gündüz görülmesini sağlamak amacıyla gereken işaretlemenin sorumlularınca yapılmasını sağlar. Keyfi uygulama yapanlar ise zabıta yönetmeliğince ceza işleme tabii tutar. İl Trafik Komisyonu kararı ile yapılacak işlemlerin tespitini yapar. Gerekli işlemler için büro ve birimler ile işbirliği içinde bulunur. İl Trafik komisyonundan çıkan kararların uygunluğunu takip eder.

  Aksaklıklar için yönetmeliklere uygun cezai işlem uygular, gerektiğinden araçlara yönelik cezai işlemler için Emniyet Müdürlüğü ile ortak çalışma yapar.

  Kaynak: Trafik Müdürlüğünün Görev ve Sorumluluklarına Dair Yönerge
   


Sayfayı Paylaş