Trafikte Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçları Sırasıyla Belirtiniz

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 17 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Trafikte Geçiş Üstünlüğü Olan Araçları Sırasıyla Belirtiniz
  Trafikte Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçları Sırasıyla Yazınız

  Trafikteki geçiş üstünşüğü sırası aşağıdaki gibidir;

  1. Yaralı ve acil hastaların taşınması ve bunlara ilk ve acil yardım yapılması için kullanılan cankurtaran ve özel amaçlı taşıtlarla, yaralı ve acil hasta taşıyan diğer araçlar, (Mavi-kımızı veya mavi tepe lambası)

  2. İtfaiye araçları ile benzeri acil müdahale araçları, (kırmızı tepe lambası)

  3. Sanık veya suçluları takip eden veya genel güvenlik ve asayiş için olay yerine giden zabıta araçları, (Mavi-kımızı veya mavi tepe lambası)

  4. Trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacı ile olay veya kaza yerine giden trafik hizmetlerine ait araçlar, (Mavi-kımızı veya mavi tepe lambası)

  5. Yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşa ait kar ve buz mücadelesi çalışmalarında görevli araçlar, (Mavi tepe lambası)

  6. Sadece alarm sırasında olmak üzere sivil savunma hizmetlerine ait araçlar, (Kırmızı tepe lambası)

  7. Hizmetin devamı süresince koruma araçları ile korunan araçlar. (Mavi tepe lambası)Bu araçlar bir birbirleriyle karşılaşmalarında, geçiş üstünlüğü hakkı ile kavşaklarda ilk geçiş hakkını, yazılış sırasına göre kullanırlar.

  Geçiş üstünlüğüne sahip bir aracın duyulur veya görülür işaretini alan araç sürücüleri, bu araçların kolayca ilerlemelerini sağlamak için taşıt yolu üzerinde yer açmak, gerekiyorsa durmak ve bu araçlar tarafından tamamen geçilinceye kadar beklemek zorundadırlar.

  Bir kavşakta iken böyle bir işaret alan araç sürücüleri, derhal kavşağı boşaltmak ve gerekiyorsa emniyetli bir mesafe uzaklaştıktan sonra geçişi engellemeyecek şekilde durmak ve bu araçlar tamamen geçinceye kadar beklemek zorundadır.

  Sarı renkli tepe lambası olan hiçbir aracın geçiş üstünlüğü yoktur. Bu tepe lambasının kullanılmasındaki amaç, bu taşıtların kendilerini belli etmeleri, yolu kullanan sürücülerin dikkatli olmaları içindir.
   


Sayfayı Paylaş