Trafikte Eğitim Neden Önemlidir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 3 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Trafikte Eğitimin Önemi Nedir
  Trafikte Eğitim Neden Önemlidir Hakkında Yazı

  Hemen hemen hepimizin hergün içerisinde bulundugu ve bazen çok çileli olan trafik çok önem arzetmekte bu yazıda trafkte eğitimin önemini işliyeceğiz.

  Trafikte Eğitimin Önemi

  Ülkemizin en önemli sorunlarından olan trafik kazaları, geride binlerce ölü onbinlerce yaralı ve özürlü insan bırakmakta, trilyonlarca liralık maddi kayıplara neden olmaktadır. Kısaca trafik bir tehdit unsuru olmaya devam etmektedir.

  Üzülerek belirtmemiz gerekir ki ülkemizde meydana gelen trafik kazalarını sayı ve sonuçları bakımından gelişmiş batı ülkeleri ile karşılaştırdığımız zaman, kaza adedi ve ölü sayısının bizde çok daha fazla olduğu görülmektedir. Bu durumun başlıca nedenlerinden biri genel anlamda ülkemizde, yol ve trafik güvenliği konusundaki eğitim yetersizliğidir. Düzenli ve güvenli bir trafik için küçük yaştan itibaren herkesin eğitilmesi, güvenli davranışlar ve alışkanlıklar kazandırılması sağlanmalıdır.

  Trafik güvenliği konusu ile sivil toplum örgütleri, tüm kurum ve kuruluşlar, basın organları ve tüm vatandaşlarımız etkin bir şekilde ilgilenmeli ve sahip çıkmalıdır. Bu sayede trafik, yaşamımızdaki bir sorun olmaktan çıkarılarak, insana hizmet eden bir olgu haline gelecektir.

  Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının analizi yapıldığında, sürücü, yaya ve yolcuların; kusurlu unsurların başında geldiği anlaşılmaktadır. Trafik kazalarından korunmanın yollarından biri trafik kurallarını öğrenmek, öğretmek ve bunları eksiksiz uygulamaktır. Küçük yaştan itibaren her insanın eğitilmesi konusunda gerek birey olarak gerekse ilgili tüm kurum ve kuruluşlar üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Bu amaçla, trafik güvenliğinin sağlanması alt yapı, ilk yardım hizmetleri ile iyi ve yeterli eğitimin yerine getirilmesi ile mümkün olacaktır.

  Trafik eğitimi; çocuklarımıza küçük yaşta verilmeli ve trafik kurallarına uyma alışkanlığının kazandırılması sağlanmalıdır. Çünkü, 5 ila 15 yaş gurubuna giren yayaların diğer yaş gurubundaki yayalara göre çok daha fazla trafik kazasına karıştıkları istatistiklerde görülmektedir.

  Çocuklarımız trafik kazalarından daha fazla zarar görmektedir. Kazalar neticesinde sadece kazaya karışan çocuklar mağdur olmamakta, aileleri ve arkadaşları da zarar görmektedir. Bu nedenle, özellikle küçük yaştaki çocuklar için Karayolu Trafik Güvenliği Eğitimi çok önemlidir.

  Her alanda olduğu gibi olumlu davranışlarda bulunan, yani eğitilmiş insan trafik kazalarının azaltılmasında da genel anlamda önemli etkendir.

  Genel olarak çocuklara verilen eğitim, onları yetişkin yaşamının deneyim, sorumluluk ve imkanlarına hazırlar. Çocuklarımıza yönelik karayolu trafik güvenliği eğitimi, kendilerini kazalardan korumaya ve karayolu çevresini kullanan ve düzene sokan yetişkin yaş***** hazırlamaya yönelik olmalıdır.

  Karayolu trafik güvenliği eğitimi, çocuklara;

  -Yol ve çevresinin güvenli kullanımı için gerekli olan bilgileri kazandırmak,

  -Karayolu güvenliği hakkında bilgi, tutum ve davranışları teşhis etmek ve anlamak,

  -Sistemlerin nasıl çalıştığını ve değiştirilebileceğini anlamayı ve bilmeyi öğretmek,

  -Kendi ve diğer insanların güvenliği için sorumluluk alabilmeleri ve seçim yapabilmelerine imkan veren karar verme hünerlerini geliştirmek,

  -Kendi kendilerine ve başkalarına saygı göstermelerini sağlamak,

  -Yolu kullananların davranışlarını yönlendiren anlayış ve bilgilerini geliştirmek,

  -Trafik kazaları sonuçları ve nedenleri hakkındaki anlayış ve bilgilerini geliştirmek,

  -Başkalarına saygı göstermek ve taşıt içinde güvenli seyahat etmek için gerekli hüner, anlayış ve bilgilerini geliştirmek yönünde yardımcı olur.

  Tüm bu bilgi, sorumluluk ve alışkanlıkları kazanan çocuk trafik konusunda yeterli bilgi ve beceriyi kazanmış olacaktır. Ülkemizde yaşayan insanların trafik kültürü konusunda yeterli eğitimi almadıkları görülmektedir. Trafik kazalarından korunabilmeleri için küçük yaştan itibaren trafik konusunda yeterli bilgilerin verilmesi çocuklar için çok önemlidir. Unutmayalım ki, bir ülkenin medeniyet göstergesi, trafik kurallarına uyma konusu ile eşdeğerdir.
  Anlayışlı, hoşgörülü, ahlaklı ve insan sevgisiyle dolu bir gelecek yetiştirmek bu ülkede yaşayan herkesin öncelikli görevidir. Bu nedenle, sitemizin eğitim amaçlı hazırlanan bu bölümünün tüm yol kullanıcılarına faydalı olacağını umuyoruz.

  nearamistin.blogspot
   


Sayfayı Paylaş