Trafikte Doğru Davranışlar

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 23 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Trafikteki Doğru Davranışlar Neler
  Trafikte Doğru Davranışlar Hareketler

  Trafikte yapılması gereken doğru davranışları bilerek ve uygulayarak hayatlar kurtarabilirsiniz. Unutmayın! Hayatınız boyunca ölümlü bir trafik kazası geçirme olasılığınız yüzde 33 dür. Rus ruletinde bile bu oran yüzde 17'yi geçmemektedir. Lütfen, sizde trafikte araç kullanmanın bir yaşam işi olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.

  Yayalar trafikte

  - Yayalar trafikte daima kaldırımdan yürümelidir
  - Trafikte Yaya kaldırımı yoksa yolun solundan yürünmelidir
  - Trafik polislerinin uyarılarına, işaretlerine uyulmalıdır
  - Trafik lambalarının olduğu yerlerde yeşil ışık yanmadan, yol bomboş olsa bile geçilmemelidir
  - Lamba ve trafik polisi yoksa önce sola, sonra sağa, tekrar sola baktıktan sonra yol uygunsa karşıya geçilmelidir
  - Duran taşıtın önünden, arkasından geçilmemelidir
  - İyice durmadan otobüs, minibüs, taksi gibi taşıtlardan inmemelidir
  - Hareket etmiş bir taşıta binmeye çalışılmamalıdır
  - Taşıtlara hiçbir şekilde tutunulmamalıdır Yayaların uyacağı kurallar:
  - Taşıtlarda kapıya yaslanmamalı, pencere ve kapılardan eller, kollar, başlar çıkarılmamalıdır
  - Taşıttan inince hemen koşmamalı, indiğimiz taşıt uzaklaşmadan karşıya geçilmemelidir
  - Taşıtlara sırayla binmeli, duran taşıtlardan da sırayla inilmelidir


  Sürücülerin yapmaması gereken davranışlar ise şunlardır

  Dörtlü ikaz flaşör tünele girince yakılır!
  Yanlış! Dörtlü ikaz sadece trafiğe tehlike yarattığı durumlarda yakılır. Yani olası bir kaza veya arıza halinde. Tünelde kısa farların açık olması yeterlidir.

  Doğru takip mesafesi hızın yarısıdır!
  Yanlış! Bu yöntem kullanışlı olmamakla birlikte, hata payı yüksektir. İdeal takip mesafesi kuru havada 2 saniye arkadan takip etmektir. Yağışlı havalarda veya yük durumunda bu süre 3-4 saniye olmalıdır.

  Çocukları uyarmak için korna çalınır!
  Yanlış! Çocukları uyarmak için korna çalınmaz! Korna onların paniğe kapılıp beklenmedik bir reaksiyon vermelerine yol açar, En iyisi iyice yavaşlamak ve gerekirse durmaktır.

  Direksiyon saate göre 10 u 10 geçe tutulur!
  Yanlış! Direksiyon saate göre 9u çeyrek geçe tutulur. Bu pozisyon, acil bir durumda her iki yöne eşit miktarda direksiyonu çevirebileceğiniz tek pozisyondur;

  Yağmurda inik lastik daha az kayar!
  Yanlış! inik lastikte su boşaltma kanalları kapandığı için yağmur suyunu çok daha az boşaltır hatta boşaltamaz ve su üzerine çıkma ve su yastığı üzerinde kayma aqua planning çok daha düşük hızlarda başlar.


  Otobanda tamam ama, şehir içinde emniyet kemeri takılmayabilir!
  Yanlış! Emniyet kemeri hayat kurtaran en önemli güvenlik gerecidir. 50 km/s hızda meydana gelen bir çarpışmada otonun içindekiler emniyet kemeri takmadığı takdirde, 4 katlı bir binadan aşağı düşmeyle eşit şok yaşar.

  Arkada oturanlar için emniyet kemeri takmak gereksizdir!

  Yanlış! Motorlu araçlar bir yere çarptığında hemen durur, ancak içindeki yolcular aynı hızla bir yere çarpana kadar ilerlemeye devam eder. Arkada oturanların da yaşam haklarını kullanmaları ve emniyet kemerlerini takmaları gerekir, Her ne-kadar henüz kanunen zorunlu olmasa da, yolcuların güvenliği için geliştirilmiş olan emniyet kemerleri hayat kurtarır.

  Sıcak havada, lastiğin ısınmasını dengelemek için lastik havaları indirilir!

  Yanlış! Lastiğin ısınmasının en büyük nedeni havanın sıcak alınası değil, lastik havalarının düşük olması nedeniyle lastik yanaklarının daha fazla esnemesidir.

  En iyi koltuk pozisyonu, sürücünün en rahat ettiği pozisyondur.

  Yanlış! Sürücünü doğru koltuk pozisyonu öncelikle otomobile hakim olabileceği ne çok uzak, ne de çok yakın bir pozisyondur, Koltuk mümkün olduğunca dik olmalıdır. Direksiyon 9.15 pozisyonundayken kollar dümdüz olmamalıdır. İdeal dirsek açısı 120 ile 135 derece civarındadır. Evimizde TV seyrettiğimiz koltuk pozisyonu çok rahat olabilir, ama bu pozisyonda otomobile ve trafiğe hakim olabilmek çok zordur.

  ABS Antiblokaj Fren Sistemi mekanik frene göre çok daha kısa mesafede durdurur!
  Yanlış! ABS fren sistemi olan bir araç tekerleklerin kızaklamasını önler ve fren sırasında manevra yapılabilmesini sağlar. Ancak, daha kısa mesafede durdurmaz.

  Bilinen fren bağıntılarında fren uzunluğu aracın dört tekerleğinin de TAM BLOKE olup yani dönmeden kayarak Yol üzerinde lastik izi bıraktığı durum için hesaplanır. Yayınlanmış olan tüm fren boylarındaki kabul böyledir. Halbuki ABS tekerleklerin tam bloke olmasını engeller.

  Mekanik freni olan bir otomobilde fren pedalını pompalayarak daha kısa mesafede durulabilir!
  Yanlış! Pompalamak için ayak fren pedalı üzerinden çekildiğinde, aracın ileri hareketi devam eder ve durma mesafesi uzar. Doğrusu; panik frende fren pedalı üzerindeki basıncı azaltarak lastiğin dönmesini sağlamaktır. Ancak ayak fren pedalından kaldırılmamalı ve fren yapmaya devam edilmelidir,

  Gündüz kısa farları yakmak trafiktekilerin gözünü alır!
  Yanlış! Gündüz kısa far yakmak, daha erken fark edilmenizi ve size tehlike yaratacak olan kişilere kendinizi daha erken göstermenizi sağlar. Gece yakılan kısa farlar gözümüzü daha çok alır. Sadece kapalı ve yağışlı havalarda değil, güneşli havalarda ve hızlı yol kesimlerinde de kısa farların açılması kendi sürüş güvenliğiniz için önemlidir.

  Yoğun siste en iyi gitme yöntemi dörtlü ikazları yakmamaktır!
  Yanlış! Yoğun siste en iyi gitme yöntemi hiç gitmemektir. Çünkü siste daha iyi gören Sürücü yoktur, daha çok risk alan sürücü vardır. Görüş mesafesi yeterliyse siste sarı camlı gözlükler takılarak, sis lambalarını ve kısa farları yakmak, sileceklerinizi çalıştırmak, yerin kayganlaştığını dikkate alarak, takip mesafesini artırmak ve sollama yapmamak daha güvenli yol almanıza yardımcı olur.

  Lastik havalarını düşük tutarsak, hem daha iyi tutunur, hem de daha konforlu olur!
  Yanlış! Lastik havalarının, aracın fabrika değerinin altında olmaması gerekir. Hatta yüke ve yolcu sayısına göre artırılmalıdır. Çünkü inik lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamaz. Aksine tabanın ortası yukarı kalkar ve yol ile teması kesilir. inik lastiklerin yalnız omuz kısımları yere basar. Lastik inikken; kayma hareketleri çok daha düşük hızlarda başlar, fren mesafesi uzar, direksiyon hareketlerine daha geç cevap alınır. Belki daha konforlu sürüş yaparsınız ama, konforlu şekilde yoldan çıkar, konforlu şekilde çarparsınız!

  Motorlu araçlar lastiğin üzerinde gider!
  Yanlış! Motorlu araçlar lastiğin içindeki havanın üzerinde gider. Eğer lastiğin içinde hava yoksa, hiçbir yere gidemezsiniz, Doğru lastik havası, ayağınızdaki ayakkabı numarası gibidir. Ayağımızı sıkan veya bol gelen bir ayakkabıyla nasıl yürüyemezseniz, otomobilin yol tutuşu da aynı şekilde bozulur.

  Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak, motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede dururuz!
  Yanlış! En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren anında motor devre dışı bırakılarak, motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir.
   


Sayfayı Paylaş