Trafikte Cep Telefonu İle Konuşma Cezası 2012

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 20 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Araba Kullanırken Cep Telefonuyla Konuşmak
  Trafikte Cep Telefonu İle Konuşmanın Cezası Nedir 2012 2013

  Otomobil kullanırken cep telefonu kullanmakta cezalar kapsamina giriyor. Bu kural ihlalini yapan sürücüler 73 Lira ile cezalandırılıyorlar. Bunlara ek olarak park ihlali, takip mesafesine uymama gibi durumlarda da sürücü 73 Lira ile cezalandırılıyor.

  Ayrıca Artık sürücüler trafikte seyir halindeyken cep telefonu ile konuşabilecek. Bir şartla: Telefonu ellerine almadan, hoparlör (hands-free) yöntemiyle...

  Sürücülere cep telefonuyla konuştukları için ceza yazılması, "Hands-free" yönteminin uygulanması şartı ile kaldırıldı. Artık sürücüler, trafikte seyir halindeyken de cep ya da araç telefonları ile telsiz gibi elektronik cihazları ele almadan konuşma yapılabilecek.

  "Hands-free" telefonu ele almadan hoparlör aracılığıyla konuşma anlamina geliyor. Karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle sürücünün seyir halindeyken, cep telefonu ile konuşması yine yasak olacak ancak telefonu ele almadan hoparlör aracılığıyla konuşma yapılabilecek.

  Yönetmeliğe bu amaçla eklenen hükümde şöyle denildi:

  "Cep ve araç telefonları ile benzeri haberleşme cihazları, sürücüler tarafından çeşitli elektronik sistemler vasıtasıyla ele alınmadan kullanılabilir."
   


Sayfayı Paylaş