Trafik sigortasından 467 milyon TL zarar edildi

Konusu 'Oto Kredi' forumundadır ve OrKuN tarafından 7 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  2008 yılında trafik sigortasındaki zarar
  bir önceki seneye oranla yüzde 25 artarak, 467 milyon TL’ye yükselince sigortacılar, "Aldığımız primden fazla hasar ödüyoruz, felakete sürükleniyoruz" diye isyan etti.

  Geçtiğimiz yıl trafik sigortasında zarar, rekor seviyeye çıktı, sigorta şirketleri "bu kadar da olmaz, felakete sürükleniyoruz" diyerek isyan etti. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin (TSRŞB) geçtiğimiz hafta açıkladığı verilere göre, 2008 yılında trafik sigortasındaki zarar bir önceki seneye oranla yüzde 25.75 artarak, 467 milyon TL’ye yükseldi. Sigorta şirketleri, 2007 yılında ise bu branşta, 244.6 milyon TL zarar elde etmişlerdi. Geçtiğimiz yıl şirketler, trafik sigortası satışından toplam 1 trilyon 544 milyar TL prim geliri elde edip, karşılığında da 2 trilyon 192 milyar TL’de hasar ödeyince; alınan primle hasarları bile karşılayamaz hale geldiler. Hasarların üzerine bir de 358.6 milyar TL faaliyet giderleri eklenince, trafik sigortasındaki gelir ile gider arasındaki fark açıldı. Sonuçta, 2008 yılında sigorta şirketleri trafik sigortası satışından 1 trilyon 393 milyar gelir elde ettiler, giderleri ise 1 trilyon 860 milyar TL oldu.

  Primler artabilir

  Trafik sigortasında her geçen yıl katlanarak artan zararı ’felaket’ olarak nitelendiren sektör temsilcileri ise, 2009 yılında zararın daha da artmasında endişe duyuyor. Sigorta şirketi yöneticileri, yıllardır trafik sigortasından yeterli prim alınamadığından şikayet ederken, geçtiğimiz yılın 1 Nisan tarihinde uygulamaya giren kaza tespit tutanağının ise hasarları daha artırdığından yakınıyorlar. Şirket temsilcilerinin dikkat çektiği bir konu da, yıllardır trafik sigortasında hem primleri hem de teminatları Hazine Müsteşarlığı belirlerken, 2008 yılının Temmuz ayında başlayan yeni uygulama ile artık primleri sigorta şirketlerinin serbestçe belirlemesinin getirdiği rekabet ortamı. Özellikle trafik sigortası primlerinin serbest bırakıldığı temmuz ayından itibaren şirketler arası rekabet nedeniyle sektörün poliçe başına aldığı primlerde ciddi düşüşler yaşandığını belirten sigortacılar, gelecek dönemde trafik sigortası primlerinde mecburi artışa gidileceğinin de sinyalini veriyorlar.

  Zararın nedeni pazar payı kavgası

  Aviva Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat, trafik sigortasındaki zararın nedenini, şirketlerin pazar payı kaygısıyla hareket edip, buna göre prim tarifesi oluşturmalarına bağlayarak, şunları söyledi: "Bu yaklaşımın çok uzun soluklu olmayacak. Çünkü zararın boyutu gün geçtikçe artıyor. Bu sene içinde fiyatlarda göreli bir artış olur. Şirketler, tarifelerinde segmentasyona giderek karlılık arayacak."

  Primler teminat oranında artırılmadı

  Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, trafik sigortasında zarar oluştuğunu belirterek "Trafik tarifesinde kısmi serbestiye geçilene kadar Hazine tarafından teminat limitleri çok yüksek oranlarda arttırılırken, prim artışları bunun gerisinde kaldı" dedi.

  Felakete doğru sürükleniyoruz

  Fiba Sigorta Genel Müdürü Recai Dalaş, trafik sigortasında felakete doğru gidildiğini ve önümüzdeki dönemde sigorta primlerinin en az yüzde 25 artması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: "Trafik sigortasına en olumsuz katkıyı geçen yılın nisan ayında başlayan anlaşmalı tutanak uygulaması yaptı. Bu sayede hasarlar yüzde 20’nin üzerinde yükseldi. Artış halen sürüyor ve nerede duracağı da belli değil. Ayrıca araç başına ödenen maddi tazminat 2007 yılının Aralık ayında 8 bin TL iken, 2008’in aynı döneminde bu rakam 12 bin 500 TL’ye yükseldi. Aynı dönemde ölüm ve tedavi giderleri de arttı.."

  2009’da zarar daha da artacak

  Genel Sigorta Genel Müdürü Serdar Gül ise şöyle konuştu: "Trafik sigortasındaki zarar sektörün felakete gittiğinin göstergesi. Bu zarar 2009’da artarak devam edeceğinin kesin olması daha da büyük felaket. Fiyatlar hala 2008 yılı koşullarına göre. Gerekenden en az yüzde 25 aşağıdaı. Kaza tespit tutanağı uygulamasının 2009’a getireceği öngörülemeyen zararları, yedek parça fiyatlarındaki ve yılbaşında uygulamaya konulan teminat limiti artışları, devlete ait sağlık kurumlarında gerçekleştirilen acil tedavi giderlerinin artık sigorta sektöründen tahsil edilir olacağı faktörleri de koyduğunuz zaman olması gereken fiyatı söylemeye dilim varmıyor."
  06.04.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş